Цього сезону на мої троянди якась напасть. Сусідка каже, схоже на бактеріальний рак, про який вона десь читала. Розкажіть про його ознаки, і як врятувати мої квіти.
Тетяна ОНИЩЕНКО. Рівненська обл.
Бактеріальний рак троянд — недуга, яка уражує передусім пошкоджені, ослаблені, а також старі кущі, корені яких схильні до розтріскувань тощо. Виникати може як на коренях, так і на стеблах рослини.
На коренях
Збудником бактеріального раку коренів є бактерії Agrobacterium tumefaciens, що можуть жити у ґрунті близько 3–4 років. Вони заражають рослини, проникаючи крізь тріщини та зрізи, які можуть виникати при посадці, обрізуванні інструментами, ураженні комахами, перекопуванні ґрунту.
На коренях і кореневій шийці хворих рослин помітні нерівні нарости та напливи. Спочатку — м’які та світлі, згодом розростаються, стають темними та твердими і з часом загнивають. У тканинах коренів руйнуються судини, ускладнюється потрапляння вологи та поживних елементів. Кущі слабшають, відстають у рості й зрештою гинуть.
Розвитку хвороби сприяють висока вологість ґрунту, надмірне підживлення азотними добривами, ураження коренів, лужна реакція ґрунту. Збільшується вірогідність появи тріщин на коренях і на глинистих ділянках.
При ранньому виявленні можна спробувати врятувати рослину. Передусім необхідно викопати кущ, промити корені та обрізати уражені ділянки. Коріння на 5 хвилин занурюють у 1-відсотковий розчин мідного купоросу. Потім — у густу суміш глини та піску й висаджують в іншому місці. Вирізані частини знищують. Якщо корені сильно уражені, кущ краще повністю спалити. Якщо ж у троянд пошкоджена коренева шийка, такі рослини теж знищують. Із метою профілактики протягом наступних 4–5 років бажано не висаджувати троянди на уражених ділянках.
Хвороба може передаватись через інструмент, тому дуже важливо після роботи з ураженими рослинами дезінфікувати його спиртом. При перекопуванні пристовбурних кругів кущів намагайтесь не пошкоджувати корені. Важливо також вчасно знищувати шкідників. Перед посадкою троянд корені бажано дезінфікувати, а висаджувати рослини слід дуже обережно. Уникайте посадки заражених саджанців.
На стеблі
Бактеріальний рак стебла спричиняє бактерія Pseudomonas syringae Van Hall, що проникає в рослину крізь повітря, воду, інструменти для обрізування, з комахами. Інфекція зберігається в рослинних залишках та на уражених кущах, добре переносить низькі температури та активізується з потеплінням.
На молодих стеблах спочатку утворюються вдавлені ділянки без облямівки, а під корою — коричнево-бурі виразки. З часом порушується живлення та ріст пагонів, кора у цьому місці відмирає, стебло всихає. На листі виникають темні водянисті плями. У суху погоду середина плям висихає, розтріскується та випадає, утворюються отвори з темною облямівкою. Згодом листя осипається.
Рослину можна спробувати вилікувати лише на початкових етапах. Хворі ділянки вирізають до здорової тканини, місця зрізів дезінфікують 5-відсотковим розчином мідного купоросу. Сильно уражені пагони вирізають і знищують. Якщо кущ уражений повністю, його потрібно викопати та спалити.
Із профілактичною метою навесні, до появи листочків, троянди обробляють 1-відсотковою бордоською сумішшю або 3-відсотковим розчином мідного купоросу. За необхідності обробки роблять і пізно восени. Навесні кущі обрізують до початку сокоруху. Наприкінці літа корисним буде підживлення калієм: 30–40 г сульфату калію або 20 г калійної селітри розбавляють у 10 л води. Це зміцнить рослину. Знижує ризик появи раку посів поруч із трояндами злакових культур.
Лідія ГЕРАЩЕНКО.