Квіти бувають різними. Деякі мають надзвичайну красу, як-от троянди, лілії чи півонії. Є скромні, але від того не менш привабливі мешканці квітників — незабудки, барвінок, гіпсофіла тощо. А є оригінальні рослини. Саме до таких належить амарант хвостатий.
Той, хто хоч раз бачив цю рослину, напевне, не залишиться до неї байдужим. Квіти амаранту дрібні, зібрані у довгі звисаючі китиці малинового або червоного кольору (іноді жовтувато-зеленого) до 80 см завдовжки, що й справді нагадують чийсь химерний хвіст. Іноді звисають до землі. Стебло пряме, напівздерев’яніле, до 1,5 м заввишки.
Листки крупні, на довгих черешках, видовжено-яйцеподібні. Період цвітіння триває до пізньої осені. З першими заморозками «хвости» втрачають декоративність.
Але амарант цікавий не лише цим. Певно, кожен господар знає такий злісний бур’ян, як щириця. А це, між іншим, його близький родич. Адже родина щирицевих налічує до 90 видів. Культивувати цю щирицю почали дуже давно. У Південній Америці амарант був основною (після кукурудзи) зерновою культурою. Та й нині деякі види щирицевих використовують як зернові, кормові чи овочеві культури.
Насіння амаранту хвостатого достигає добре, тож особливих проблем із його вирощуванням не буває. Та й до умов особливих претензій він не висуває. Висівають насіння наприкінці квітня у відкритий ґрунт. Заробляють неглибоко. При температурі нижче 14 градусів воно не проростає. Сходи з’являються на 6—10-й день. Проріджують їх на відстані 30—50 см. Спочатку кущики ростуть повільно, але потім починають активно йти у ріст.
Амарант хвостатий посухостійкий, теплолюбний, найкраще розвивається на пухких родючих ґрунтах. Не любить щільної, перезволоженої та кислої землі. Більше поливу потребує у першій половині вегетаційного періоду. За сезон його бажано 2—3 рази підгодовувати органічними або мінеральними добривами. Навесні може дати самосів. Дорослі рослини нерідко треба підв’язувати.
Використовують хвостату щирицю в одиночних та групових посадках, добре вона поєднується з більш низькими рослинами, гарний вигляд має в центрі клумб. Однак можна знайти їй і доволі оригінальне застосування. В одному з дворів мені довелось бачити, як господарі висадили амарант уздовж паркану, а його розкішні «хвости» перекинули назовні, й перехожі з подивом та усмішкою роздивлялися це диво. Дуже оригінальні амаранти з малиновими та зеленуватими суцвіттями, висаджені поряд. З високорослих сортів може вийти чудова жива огорожа.
Крім того, щириця хвостата популярна у флористів, адже надасть будь-якому букету неповторності. Крім того, суцвіття амарантів — прекрасний матеріал для засушування у зимових букетах.