Дріжджове тісто — легке та смачне. З нього можна приготувати безліч страв. А головне — воно вигідне. Його завжди виходить багато, а складові для приготування прості й доступні. Адже можна навіть просто приготувати тісто з борошна, дріжджів та води. Втім, щоб випічка була пухкою та м’якою, треба знати деякі секрети.
Спочатку треба зробити опару. Для цього потрібну кількість дріжджів змішують з ложкою цукру (дріжджі люблять цукор) та розчиняють у 100 мл води або молока. Дріжджі — це живі організми, які викликають бродіння і тим самим змушують тісто підніматись. Найкраще вони почуваються у теплому, але в жодному разі не в гарячому середовищі. Якщо використовуєте сухі дріжджі, пам’ятайте, що 1 г сухих дорівнює 3 г свіжих. Опару ставлять у тепле місце. За 15–20 хв. на її поверхні з’явиться пінка чи пухирці.
Потім в опару додають інші інгредієнти та вимішують тісто. Тісто дуже легко вбирає сторонні запахи, тому вимішують його у чистому посуді. Руки мають бути ідеально чистими, попередньо з них знімають каблучки. Яйця, молоко та й інші інгредієнти не повинні бути холодними. Якщо додати до тіста жовток, воно набуде красивого жовтуватого кольору.
Навіть якщо ви зробите усе правильно, ваша праця може зійти нанівець, якщо борошно буде неякісним. Досвідчені господині це знають, а тому купують лише перевірене борошно. Борошно перед випічкою обов’язково потрібно просіяти, можна навіть кілька разів. Так воно збагатиться киснем, а тісто добре виросте. Борошно у тісто додають останнім. Іноді застосовують безопарний спосіб приготування тіста, але з опарою воно краще росте.
Місити тісто можна по-різному. Сьогодні на допомогу господиням прийшла електрична хлібопіч з функцією вимішування. Однак найчастіше тісто й досі вимішують вручну. Робити це треба довго. Від тривалості та ефективності вимішування залежить те, як виросте виріб. Часто пишуть: «місити доти, доки тісто не почне відставати від стінок миски та рук». Однак відставати воно почне досить швидко, але вимішування треба продовжити. При ефективному вимішуванні тісто в буквальному розумінні пищить, точніше, з таким звуком з нього виходить повітря. За потреби в процесі вимішування додають борошно. Однак тугим тісто бути не повинно.
Потім його накривають рушником чи полотном і ставлять у тепле місце. Чекають, доки воно виросте вдвічі, обминають руками, знову накривають та ставлять у тепле місце, доки знову виросте.
Дріжджове тісто дуже не любить протягів та різких перепадів температур. На кухні має бути тепло. Ідеальна температура для росту дріжджів — 27–29 градусів. Тому тісто часто ставлять рости біля батарей чи інших теплих місць.
Готові до випікання вироби треба не одразу ставити у духовку, а зачекати хвилин 15–20, щоб вони підросли. Духовку також потрібно нагрівати поступово. Якщо поставите тісто у сильно нагріту духовку — воно не виросте.
І ще один важливий момент: працювати з тістом можна тільки з хорошими думками та в доброму гуморі!
Людмила РОМАШКО.