У суцвіттях, листі та стеблах далматської ромашки є отруйні для комах речовини—піретрини. Препарат із далматської ромашки — піретрум (порошок із квіткових кошиків) застосовують для знищення побутових комах (мух, клопів, тарганів). Крім того, він допомагає у боротьбі зі шкідниками плодово-ягідних та овочевих культур.
Основною сировиною є суцвіття. Особливо важливо те, що препарати далматської ромашки фактично нешкідливі для людини і не завдають опіків рослинам. Ними безпечно обробляти культури навіть безпосередньо перед збиранням урожаю. Однак при вдиханні порошок піретруму подразнює слизову оболонку носа і спричиняє чхання.
Суцвіття для заготівлі сировини збирають на початку цвітіння. Обривають їх із короткою квітконіжкою. Висушують при температурі не вище 45 градусів. Товщина шару спочатку повинна бути не більше 2–3 см. Щодня сировину слід перевертати. Закінчують сушити, коли при розтиранні пальцями суцвіття розсипаються на грубий порошок, а стебла легко ламаються. Висушену сировину переробляють на порошок дуже дрібного помелу. Чим дрібніший, тим вища його токсичність. Тому у фабричних умовах це роблять у спеціальних кам’яних ступках. Зберігають сировину у сухому, темному, прохолодному, добре провітрюваному місці у щільно закритій тарі. За тривалого зберігання препарат може втратити свої токсичні властивості. Тому зберігати його бажано не більше півроку.
Піретрум застосовують для боротьби з тлями, білянками, блішками, яблуневою плодожеркою, яблуневими молями, хрестоцвітими блішками, гусінню та іншими шкідниками. Овочеві рослини можна просто обпилювати порошком. Можна робити й обприскування, для чого 200 г порошку настоюють 10 год. в 10 л води. Деякі господарі для відлякування шкідників просто розвішують кущики піретруму на деревах. Можна використовувати і свіжу сировину: 1 кг свіжої трави ромашки залити 10 л гарячої води, настоювати 12 год., процідити. Перед обробкою напар розвести в 2–3 рази водою, а для кращого прилипання на відро додати 30 г мила.
Для того щоб позбутись у приміщенні мух, комарів, клопів та тарганів, порошок просто розсипають по підлозі (5 г на 1 кв. м). У важкодоступні місця піретрум вдувають з допомогою спринцівки. За потреби за тиждень процедуру повторюють.
До речі, піретрумами часто називають велику групу рослин, багато з яких використовують у декоративному квітникарстві. Це піретруми дівочий, червоний, рожевий, гібридний та ін.
Цікаво, що слово «піретрум» походить від грец. «піретос» і означає «лихоманка», «сильний жар». У давнину цю рослину використовували як жарознижувальний засіб. Далматську ромашку застосовують і у тваринництві, з її допомогою успішно борються з кліщами та іншими паразитами. Для цього її настій розводять у воді і купають у ній домашніх тварин.
Водночас у боротьбі зі шкідниками успішно використовують і звичайну ромашку аптечну — проти гусені, кліщів, тлі. Для цього її листя та суцвіття зрізують під час цвітіння. 1 кг подрібненої сировини заливають 10 л води, підігрітої до 60–70 градусів, і настоюють 12 год. Проціджують і додають 40 г мила.
Але не забувайте: біологічні засоби боротьби безпечніші, але менш ефективні, ніж хімічні.