Це – альтернаріоз, або чорна гниль, яку спричиняє гриб Alternaria radicina. Уражує також селеру, пастернак, кріп, петрушку.
Хвороба нерідко проявляється вже на стадії зберігання. У сире та прохолодне літо (20–25 градусів) може спричиняти загибель морквиння. Джерелами інфекції є рослинні залишки та земля, де патоген може зберігатися до 8 років. Для отримання хорошого врожаю та тривалого зберігання коренеплодів необхідно вжити цілу низку заходів, починаючи з посіву насіння.
Заражене може взагалі не прорости. На сходах хвороба проявляється як чорна ніжка. У хворих рослин темніє по краях та закручується листя, а потім засихає або загниває й відмирає. Це призводить до зниження якості та кількості врожаю. Із листових пластинок хвороба переходить на черешки, а потім – на коренеплоди.
Під час зберігання на них утворюються сухі темні вдавлені плями, що з часом захоплюють дедалі більшу частину коренеплоду. На їх місці поступово розвивається гниль інтенсивного чорного кольору. У сховищі альтернаріоз, як і інші грибні хвороби, розповсюджується швидко.
Першими уражуються коренеплоди з механічними пошкодженнями, однак згодом хвороба переходить і на здорові. До весни може бути пошкоджений весь урожай.
Профілактика чорної гнилі полягає у вирощуванні сортів, що мають імунітет до хвороби (Абако F1, Нерак F1, Белградо F1, Скарла, Нантіндо F1, Колтан F1 та інші). Для посіву використовують насіння лише від здорових рослин.
На грядках необхідно дотримуватись 4–5-річного сівообігу. Хороші результати дає термічна обробка насіння перед посадкою при температурі 50 градусів протягом 15–20 хв.
Коренеплоди збирають лише в суху погоду, не допускаючи механічних пошкоджень. Корисно пересипати моркву вапном і зберігати у піску, при температурі 2–4 градуси та відносній вологості повітря 85 відсотків.