Якось прочитав у «Порадниці», чому огірки виростають кривими. Однак у мене є ще й інша проблема: в’яне листя. Як цьому зарадити?
Олег ЗОЛОТОНОША.
Волинська обл.
НЕПРАВИЛЬНІ ПОЛИВИ
Причин в’янення листя огірків чимало. Одна з найчастіших – нестача вологи. Рослини мають дуже широкі листові пластини, з яких швидко випаровується волога. Та й сам огірок, як відомо, на 95 відсотків складається з води. За сильної засухи рослини можуть і загинути. При поливі важливо стежити, щоб вода не потрапляла на листя. Струмінь спрямовують чітко під корінь, вода обов’язково має бути тепла (20–25 градусів). Однак і надмірний полив може спричинити в’янення листя, розвиток грибкових хвороб.
ХВОРОБИ І ТРАВМИ
В’янення листя може спостерігатись при білій гнилі, фузаріозі, борошнистій росі, кореневій гнилі тощо. Спричиняють ці хвороби грибки. У такому разі застосовують протигрибкові препарати – фунгіциди, але чітко згідно з інструкцією. За перших ознак хвороб уражене листя бажано видаляти. Якщо воно не стільки в’яне, як сохне та жовтіє, можливо, на огірках оселився павутинний кліщ. Шкідників зазвичай легко помітити. З народних методів можна скористатись мильним розчином.
Ще один шкідник – попелиця. З нею борються мильним розчином або настоєм цибулевого лушпиння (400 г на 10 л окропу, настоюють добу й додають 40 г мила). За сильного ураження застосовують інсектициди. При цьому не забувають, що хімічні препарати не використовують у період плодоношення та за 30 днів до нього. З профілактичною метою дуже важливо протруювати перед посадкою насіння. Також причиною цього явища може бути пошкодження кореневої системи.
НЕДОТРИМАННЯ ПРАВИЛ ВИРОЩУВАННЯ
Попри те, що огірок – теплолюбна рослина, грядка повинна бути захищена від прямих сонячних променів, бо вони пригнічуватимуть рослини. Зарадить притінення. Це може бути спеціальна сітка або звичайне світле полотно. Важливо не допускати загущення посівів, бо рослинам просто не вистачатиме місця. Також не можна сіяти огірки кілька років поспіль на одній грядці. За можливості їх вирощують шпалерним способом.
ПЕРЕПАДИ ТЕМПЕРАТУР
Зарадити цьому важко. Досвідчені городники радять розкласти між кущами пляшки з водою. Вдень вони нагріватимуться, а вночі віддаватимуть тепло. Це не так складно, як здається, адже зробити так потрібно лише один раз, а далі «акумулятори» тепла працюватимуть весь сезон. Так само накопичуватимуть тепло й великі камені. Утримати тепло й вологу допоможе також шар мульчі між рослинами.
НЕСТАЧА ПОЖИВНИХ ЕЛЕМЕНТІВ
Спробуйте підживити огірки. Можливо, це саме те, чого їм не вистачало. Можна у 10 л води розчинити 1 кг коров’яку або 0,75 кг пташиного посліду та 30 г аміачної селітри. 1 л такого розчину – на 4 рослини. Або ж у 10 л води розчиняють 40 г сірчанокислого або хлористого калію. Більш складне добриво – на відро води 1 ст.л. нітрофоски, 2 л компосту та 50 г суперфосфату.
Катерина ОКУНЬ.