У розпалі сезон боротьби з бур’янами. І в цьому на допомогу людині приходять гербіциди. Вони суттєво економлять наші час і ресурси: не потрібно з ранку до ночі стояти під палаючим сонцем, не розгинаючи спину, та виполювати кожну травинку. Головне лише — чітко дотримуватись інструкції з використання. Та буває так, що ефект від застосування гербіцидів не виправдовує наших очікувань, і надокучливі бур’яни як росли, так і ростуть. Спостерігати таке дуже прикро, адже і коштують гербіциди недешево, і впоратись з безкрайніми морями зайвої зелені непросто. Тож розберемось, чому таке трапляється.
Неправильний вибір. Купуючи гербіциди, потрібно ретельно розібратись, які вони бувають і які потрібні саме вам. Адже за впливом на рослини є препарати контактної та системної дії. Є такі, що мають широку або вибіркову дію. Одні використовують для досходової обробки, інші — для післясходової. А ті, що вбивають, приміром, одні рослини, можуть бути абсолютно безсилі перед іншими. Тому важливо обирати такі, що спрямовані на боротьбу з основним ворогом.
Несвоєчасна обробка. Більшість гербіцидів найефективніші, коли бур’яни перебувають на певній стадії розвитку. Якщо вони, наприклад, вже переросли або цвітуть, ефективність препарату може значно знижуватись. Важливі й погодні умови. Оптимальна температура повітря для дії більшості гербіцидів — від 15 до 25 градусів. Занадто низькі або високі температури, а також різкі перепади можуть суттєво знизити ефективність. Важливе значення має й вологість. Одні гербіциди потребують достатньої вологості ґрунту, інші краще діють на сухих.
Суттєво знижують вплив гербіцидів на рослини опади. Щоб проникнути всередину бур’янів, препаратам знадобиться кілька годин. Якщо протягом цього часу піде дощ, найімовірніше гербіцид не спрацює. А сильний вітер під час обприскування зноситиме робочий розчин із бур’янів, який на додачу ще й пошкоджуватиме культурні рослини. Тож перед обробкою важливо спочатку подивитись прогноз погоди. Найсприятливіша для обробок пора — ранок і вечір, коли препарати не руйнуються під впливом сонця.
Недотримання дозування. При користуванні гербіцидами надзвичайно важливо не перевищувати норми внесення та діяти чітко згідно з інструкцією. Водночас нерідко виникає спокуса трішки зекономити і зробити концентрацію меншою. Як наслідок — препарат не діє, і бур’яни продовжують вільно існувати, хіба що на деякий час трішки пожовтіють. Крім того, обробки мають бути ретельними. Якщо нанести гербіцид лише на частину рослини — вона не загине. Тож особливо складно винищити чагарники та дерева.
Якість. Препарат може бути прострочений або ще гірше — підроблений. Тому важливо купувати лише в перевірених продавців і звертати увагу на термін придатності. І тим більше не довіряти випадковим крамарям, які запевняють, що ви купуєте відповідник. Також важливо, щоб препарати правильно зберігались.
Завищені очікування. Не варто очікувати, що одна-єдина обробка допоможе подолати бур’яни раз і назавжди. Адже щойно виведете одні, на їх місці почнуть проростати молоді. Отож обробка гербіцидами — процес системний, який триває протягом усього сезону.
Інші фактори. Ефективність препарату залежить не лише від діючої речовини. Навіть вода, якою розбавляють розчин, також впливає на якість обробки. Так, жорстка може знижувати ефективність деяких гербіцидів, особливо на основі гліфосату. Рекомендується використовувати чисту м’яку воду або спеціальні пом’якшувачі. А ще погіршує ефект від обробок несправність обприскувача, неправильне налаштування форсунок, недостатній тиск або швидкість руху рідини. Важлива й техніка обприскування. Якщо зробити її по верхах, робочий розчин не потрапить на всі органи, що дозволить бур’янам вижити. Особливо це стосується рослин із опушеним листям, у яких розчин осідатиме на ворсинках.
Звикання бур’янів. Першочергове завдання бур’яну — вижити. Якщо використовувати одні й ті самі гербіциди, у рослин може розвинутись стійкість до них. Ба більше: цю стійкість вони передають наступним поколінням. Тому важливо регулярно змінювати препарати.
Лідія ГЕРАЩЕНКО.