Господарям відомі випадки, коли при збиранні врожаю малини більшість ягід просто розсипається в руках. Та й на смак вони сухі чи водянисті. Може бути кілька причин цього.
1. Несвоєчасне збирання врожаю. Ягода малини складається з кістянок, що містять усередині насіння, за допомогою якого рослина здатна розмножуватися. Повністю дозріла ягода падає на землю і розсипається, бо так закладено природою. Тож малину важливо своєчасно збирати.
2. Дефіцит води. Якщо не вистачає вологи, ягоди погано наливаються, слабшає зв’язування між зернами. А тим часом завдяки одним лише поливам можна буквально в кілька разів підвищити врожайність. Але й влаштовувати болото в малиннику не можна. Просто не допускайте пересихання ґрунту, особливо в період наливання зав’язі.
3. Нестача живлення. Сприятливо впливає на врожай підживлення азотно-калійними добривами в період утворення зав’язей і наливання ягід. Добрива потрібно розсипати під кущами, злегка загребти граблями і потім добре полити.
4. Особливості сорту. Щільність зрощення кістянок у плодах малини залежить і від сорту. Уважно читайте опис при купівлі саджанців.
5. Погане запилення. Кришиться малина і при недостатньому запиленні. На це впливають погодні фактори – часті дощі, різке похолодання тощо.
6. Вірусна хвороба. Якщо надземна частина куща відстає в зростанні, ягоди стають дрібними та крихкими, з’являються плями, деформуються пагони й листя – то все ознаки вірусу. Це може бути махрова карликовість (деформація пагонів, пожовтіння та плямистість листя) або мозаїка (відмирання верхівок, плямистість, несмачні ягоди). У такому разі негайно викорчовуйте й одразу спалюйте заражені рослини. А ґрунт і кущі, що залишилися, після збирання врожаю обробіть розчином мідного купоросу (100 г на 10 л води) або фундазолом.
Підготував Руслан ВЛАСЕНКО.