Ми з нетерпінням чекаємо лїтньої відпускної пори, аби відпочити від робочих буднів, змінити звичну домашню обстановку, а за можливості ще й побувати на морі. Але як бути, коли довгоочікувана відпустка доповнюється ще однією радісною звісткою — про вашу вагітність? Невже доведеться відміняти все заплановане і замість морського узбережжя насолоджуватися звичними міськими парками чи рідною сільською природою?
Насамперед необхідно проконсультуватися у гінеколога, який вас спостерігає. Зазвичай лікарі не радять їхати, коли ще занадто маленький термін і внутрішні органи малюка лише починають формуватися, тож невідомо, як організм реагуватиме на ці зміни. Доведеться забути про поїздку, якщо турбують болі в низу живота, а також у разі загрози викидня, коли призначено «лежачий» режим. Після 20 тижня гінекологи також не рекомендують різко змінювати клімат, тому доведеться відпочивати десь неподалік.
Якщо ж ваш стан не викликає занепокоєння і настрій уже «чемоданний», обов’язково подумайте, якому транспорту надати перевагу. Скажімо, зручно подорожувати на машині, звичайно, за умови, що за кермом будете не ви. Так завжди є можливість повернутися додому або переїхати в інше місце. Та кожні 2 години треба зупинятися, щоб перепочити, розім’ятися й подихати свіжим повітрям.
Непоганий варіант і потяг, де також можна перепочити у будь-який момент. А ось щодо літака, хоча дістатися на ньому набагато швидше, різкі перепади атмосферного тиску не дуже корисні для вагітної жінки.
Збираючись у дорогу, окрім основного багажу, візьміть сумочку, у якій лежатимуть вода, бутерброди, серветки та аптечка. Також при собі повинні мати паспорт, виписку з амбулаторної карти з аналізами, а на пізніх термінах — обмінну карту.
Відповідально підійдіть і до вибору місця відпочинку. Якщо раніше подорожували «дикуном», нині краще потурбуватися про більш комфортні умови, скажімо, зупинитися у санаторії, на базі відпочинку або в будиночку. Також не вирушайте «на край світу», у віддалене від цивілізації місце. Бажано, щоб у місті чи селищі була лікарня або медпункт. Навіть якщо почуваєтеся добре, ризикувати все ж не варто.
Якщо зупинили свій вибір на санаторії будьте обережні з процедурами. Скажімо, гарячі обгортання грязями небезпечі. Відкладіть на майбутнє і масажі.
У перші дні, коли організм звикає до нових умов, якомога більше відпочивайте та добре висипляйтеся. Не нехтуйте денним сном.
Усім добре відомі корисні властивості морської води. Але не варто купатися, якщо вона видалася вам холодною. Температура води має бути не нижчою за 20 градусів. Вода розслабляє і тренує м’язи та дихальну систему, що допоможе у майбутньому під час пологів. Але уникайте перевантажень та сильних хвиль, які можуть збити з ніг. А ще запам’ятайте: користуватися водними атракціонами та гірками небезпечно на будь- якому терміні вагітності!
Цього року доведеться вам пропустити й «конкурс» на кращу засмагу. Та й загалом із сонцем треба бути особливо обережними, ховатися від нього у найспекотніші години (з 11 до 17-ї), не перегріватися, а на пляж обов’язково брати капелюх.
Захистять від сонця сонцезахисні креми, але обирати їх треба дуже обережно. Уважно прочитайте, чи не містять шкідливих речовин, які через шкіру можу всмоктуватися в організм, чи не протипоказані вагітним. А ще краще придбати дитячі засоби.
Не варто виснажувати себе екскурсіям у вашому стані, тим паче в спекотну погоду, це дуже стомлює.
Додаткове навантаження на організм можуть дати незвичні продукти харчування. Тому хорошою підтримкою для нього стануть зелений чай, овочі та фрукти, що містять антиоксиданти (морква, яблука).