Як восени підготуємо троянди до зими – такий результат наступної весни й отримаємо. Ви ж наприкінці вересня полили та підживили їх фосфорно-калійним добривом? А в жовтні та листопаді належить зробити ще 5 важливих робіт.
1. Із настанням нічних заморозків виріжте дощенту всі невизрілі (м’які та червоні) пагони. Формуюче обрізування залиште на весну.
2. Просапайте пристовбурні кола й утепліть кореневу систему: укладіть на землю щільний спандбонд і засипте товстим (15–17 см) шаром суміші торфу та піску. Наприкінці листопада ще підсипте утеплювач – торф, сухе дубове листя або велику дерев’яну стружку.
3. До кінця жовтня обріжте листя, плетисті троянди в теплу погоду зв’яжіть і пригніть до землі.
4. Обприскайте кущі та пристовбурні кола розчином мідного купоросу (250 г на 5 л води) з розрахунку 0,5 л на рослину або бордоською рідиною (по 100 г сульфату міді та вапна на 10 л води) з розрахунку 1–1,2 л на кущ. Якщо рослини протягом сезону страждали на плямистості, то можна обробити розчином залізного купоросу (300 г на 10 л води).
5. Стійкі морози, до 10 градусів – сигнал, що настав час вкривати троянди. Найкращий спосіб – зробити каркаси (дуги, курені з дерев’яного бруска, металеві П-подібні стійки) відразу на кілька кущів. Так зручніше натягувати матеріал, що утеплює. Надійніше двошарове укриття. Для першого шару можна використати легкий і повітропроникний матеріал, здатний увібрати вологу, що випаровується з ґрунту.
Це може бути картон чи мішковина, геотекстиль. Другий шар – вологонепроникна плівка. Надійно закріпіть матеріали, але так, аби без проблем можна було піднімати плівку з торців для провітрювання – це дуже важливо.
Ще один поширений і надійний спосіб укриття троянд – міцний дерев’яний короб, засипаний сухим листям дубу або каштана і зверху захищений від дощу (наприклад, плівкою).
Підготував Руслан ВЛАСЕНКО.