Однією з найбільших переваг підзимового посіву є отримання ранньої продукції. Перший урожай можна збирати на 2—3 тижні раніше, ніж за весняного. Такі сходи краще переносять весняне похолодання і навіть короткочасні приморозки. Крім того, такий посів дає змогу зекономити час навесні. Грядки, що звільнились після збирання урожаю ранніх буряків, можна використати під посадку культур, що швидко дозрівають.
Однак є у цьому і свої мінуси. Можна помилитись із часом посадки. Насіння за несприятливих умов може вимерзнути. Норму посіву насіння порівняно з весеяною за умов осінньої сівби збільшують приблизно на 25—30 відсотків (2—3 г на 1 кв. м), а це не дуже економно. Рослини можуть також дати багато квіткових стрілок, що призводить до зниження урожаю. А ще рання продукція не підлягає тривалому зберіганню. Тому багато городників це не практикують.
Терміни підзимового посіву підбирають із таким розрахунком, щоб насіння не зійшло до настання зими і випадання сигу. Зазвичай його проводять до промерзання землі, коли температура повітря знизиться до 0 градусів.
Грядку готують заздалегідь. Ґрунт удобрюють, на 1 кв. м вносять трохи менше половини відра перегною або компосту і 1—2 склянки золи. Насіння знезаражувати і пророщуй не потрібно, оскільки під зиму висівають тільки сухе. Для підзимового посіву буряків найкраще підходять холодостійкі сорти, не схильні до стрілкування.
Висівають за стандартною схемою: відстань між рядами — 15—20 см, між рослинами — 5—10. Глибина загортання — 2—3 см. Посіви потребують мульчування шаром 3—4 см.
Як тільки весною зійде сніг, на посіви вносять сечовину з розрахунку 15—20 г на 1 кв. м. Грядку ще можна прикрити плівкою — тоді урожай дозріє на тиждень раніше. За появи перших поодиноких сходів плівку знімають.
Лідія ГЕРАЩЕНКО.