Якщо помітите в саду, що листя плодових дерев біліє і набуває «молочного» відтінку з перламутром, швидше за все, їх уразив молочний блиск. Це захворювання особливо поширене на яблунях, грушах, вишнях, черешнях, сливах та абрикосах.
Хвороба проявляється у середині літа. Листкові пластинки стають грубими, ламкими, деформуються, з’являються некротичні плями, внаслідок чого вони засихають та опадають. Послаблюється приріст пагонів. Деревина на уражених гілках та стовбурах набуває темного забарвлення, як при підмерзанні. Плоди на хворих рослинах погано розвиваються, передчасно опадають або й зовсім не утворюються. Хвороба може вразити все дерево або окремі гілки.
Основною причиною молочного блиску вважають підмерзання дерев, яке часто супроводжується ураженням рослин грибом Stereum purpureum, який розвивається на їх стовбурі та коренях. На уражених деревах у кінці літа утворюються плодові тіла гриба, що мають вигляд тонких шкірястих пластинок розміром 2—3 см, щільно прикріплених до кори. Зверху плодові тіла волосисті, білувато-сірі, знизу гладенькі, спочатку фіолетово-рожеві, потім бурі. Спори поширюються у вологу погоду навесні або восени. Зараження відбувається через рани різного характеру.
Заходи боротьби полягають у підвищенні зимостійкості дерев. Одним із них є внесення фосфорних та калійних добрив. Намагайтесь обирати районовані для вашої місцевості сорти. Уникайте посадки дерев у низинах та сильно зволожених територіях.
Важливо захищати штамби і скелетні гілки від опіків, своєчасно лікувати рани та обробляти місця зрізів. Спочатку їх розчищають до здорової деревини, а потім дезинфікують 1-процентним розчином мідного купоросу та обмащують садовим варом чи олійною фарбою. Можна обробити рани сумішшю глини з коров’яком у рівних частинах.
Восени необхідно побілити стовбури та скелетні гілки дерев вапном (2 кг на 10 л води). Засохлі дерева і гілки зі збудником хвороби вирізують та видаляють із саду. Робити це краще у липні—серпні, коли дерева несприйнятливі до захворювання.