Заморожені продукти зберігають практично всі свої властивості, їх легко як заморозити, так потім і приготувати. Тому вони дедалі більше завойовують симпатії господинь, а серед домашніх заготовок часто виходять на провідні позиції.
Щоб заморозити овочі та фрукти, потрібно мати холодильник із температурою у морозильному відділенні від мінус 18 до мінує 24 градусів. А от зберігати заморожені продукти найоптимальніше при мінус 18 градусах.
У ЯКІЙ ТАРІ ЗАМОРОЖУВАТИ?
Тару для заморожування готують завчасно. Це можуть бути поліетиленові пакети, із замком багаторазового використання, з фольги, контейнери зі спеціальним маркуванням, на яких зазначено, що їх можна використовувати для зберігання продуктів у морозильній камері. Кожен із цих видів тари має як переваги, так і недоліки. Тонкі поліетиленові пакети часто рвуться, проте їх там можна розмістити доволі багато. А щоб менше пошкоджувань, кілька шарів пакетів перекладають будь-якими прошарками, наприклад, паперовими чи пластиковими піддонами, що, однак, дещо знижує можливий об’єм заготовок. Поліетиленові пакети з багаторазовим замком міцніші, але замок через сезон–два може зламатися. Пакети з фольги непрозорі, тож не видно, що у них всередині
Контейнери більш довговічні, прозорі, але займають багато місця.
ЯКІ ОВОЧІ ТА ФРУКТИ ПРИДАТНІ ДЛЯ ЗАМОРОЖУВАННЯ?
З овочів для заморожування найбільше придатні цвітна капуста, спаржева квасоля, зелений горошок, броколі, кольрабі, брюссельська капуста, морква, фенхель, перець, цибуля-порей, чорний та вівсяний корені, селера, шпинат, різноманітна зелень. Добре заморожуються такі ягоди і фрукти, як садова суниця, малина, чорна смородина, порічка, чорниця, горобина, аронія, журавлина, вишня, абрикоси, сливи, дещо гірше персики, яблука, груші.
ТЕХНОЛОГІЯ ЗАМОРОЖУВАННЯ
Морозильну камеру слід вмикати за 2 год. до закладання продуктів, встановивши регулятор на найнижчу температуру.
Для заморожування відбирають найкращі плоди. Вони повинні бути стиглими, без пошкоджень, дефектів та надрізів. Дрібні покладіть у друшляк, добре помийте під проточною водою, потім полийте гарячою з температурою 80–85 градусів, дайте їй стекти. Плоди розкладіть на чисту серветку одним шаром і накрийте марлею. Коли висохнуть, заповніть ними ємкості для заморожування.
Крупні плоди перед закладанням слід розрізати, а в деяких випадках і зняти з них шкірочку. З абрикосів, слив, персиків треба видалити кісточку. В пакети з ними можна додати охолоджений цукровий сироп, прокип’ячений 10–15 хв.
Овочі перед заморожуванням чистять, миють, за необхідності знімають шкірочку та нарізують. Потім їх ошпарюють, занурюють в окріп або відварюють у підсоленій воді й одразу ж охолоджують у холодній. Баклажани бланшують 3–5хв., перець – 4–6, цвітну капусту — 3–5, броколі — 3, зелений горошок — 1, квасолю 2–3 хв. Після цього занурюють у холодну воду, бажано зі шматочками льоду. Охолоджувати треба стільки часу, скільки й бланшували. Як вода стече, покладіть овочі в ємкості для охолодження.
Зелень для заморожування добре ущільнюють, також можна її нарізати. Дуже добре заморожувати її у шматочках льоду. Для цього приготуйте формочки для льоду, наріжте дрібно зелень, вкладіть у відділення формочок і залийте їх охолодженою кип’яченою водою. Коли вода перетвориться на лід, вийміть кубики з формочок і вкладіть їх у поліетиленовий пакет або контейнер. Потім їх сміливо можна класти у супи або інші страви перед кінцем приготування — смак зелені залишається таким, ніби її щойно зірвали з грядки.
Із заповнених продуктами поліетиленових пакетів слід якомога ретельніше видалити повітря, а потім їх краї прихопити резинкою, запаяти або просто зав’язати. Не зайве зробити маркування, надписавши дату закладання, а в деяких випадках і назву вмісту.
Закладати ємкості з плодами у морозильну камеру потрібно швидко. Пакети не повинні щільно прилягати один до одного, тому морозять продукти партіями. Кількість одноразового закладання не має перевищувати вказаного у паспорті холодильника значення.
Коли продукти заморозяться, зазвичай через 8–12 год., перекладіть ємкості на нижні полиці морозильника або вільну ділянку морозильної камери щільно один до одного, але так, щоб бачити їх маркування.
Зоя БЕРЕСТ, кандидат біологічних наук.