На що звернути увагу, купуючи цю необхідну влітку річ? Майже всі соковижималки поділяють на шнекові та центрифужні. Також вони відрізняються потужністю. Що вона вища, то більше соку отримаєте. Діапазон коливається від 220 до 1500 Вт. Потужні соковижималки вичавлюють значний об’єм соку навіть із дуже твердих фруктів та овочів.
Для цитрусових — найпростіші
Вони прості й недорогі: складаються з двигуна, конусоподібної насадки та ємкості для збору соку. Невеликі, працюють на низьких обертах і тихі. На ребристий конус кладуть половину цитрусового м’якоттю донизу, притискують рукою — і вичавлюється сік.
Шнекова соковижималка працює тихо
Працює на низьких обертах, віджимає соки без нагрівання, крім того, вона тихіша, ніж центрифужна. Продукти потрапляють у горловину та здавлюються (принцип роботи схожий на м’ясорубку). Потім сік відділяється від вичавків, проходить крізь сито-сепаратор і по носику витікає у спеціальну ємкість. Вичавки видаляються автоматично по спеціальному каналу, під який треба поставити ємкість. Вважають, що у соках зі шнекових соковижималок більше вітамінів, ніж із центрифужних, які працюють на високих обертах; спочатку фрукт подрібнюється з допомогою дискової тертки, потім проходить крізь стінки центрифуги, де з сировини вичавлюється сік, що потрапляє в носик соковижималки та ємкість для його збору. Фрукти, звісно, закладають без кісточок. Якщо така соковижималка має конічну форму сепаратора, вичавки автоматично опиняються в окремому контейнері об’ємом від 0,5 до 2 л.
Циліндрична вичавить добре
У соковижималки із циліндричним сепаратором вичавки не залишаються. У процесі роботи конструкцію доводиться чистити, вичавивши 2–3 склянки соку. Це незручно і довго, однак вихід соку більший. Сучасні моделі оснащені системою безпеки. Приміром, не ввімкнуться, доки всі деталі не буде встановлено. А двигун у разі перегрівання вимикається.
Зручніше закладати цілі плоди
Усі соковижималки оснащені гумовими ніжками, що робить їх стійкішими. Важливе зичення має розмір горловини для приймання плодів. Вона буває овальна і кругла. Я раджу обирати з круглою. Адже тоді сировину можна буде закладати цілою, а не розрізати, це економить час та сили. Горловина більшості соковижималок для безпеки має таку довжину, щоб не можна було дотягнутися пальцями до сепаратора з терткою або шнека.
Пластикові чи металеві?
Корпуси соковижималок найчастіше пластикові, хоч бувають і металеві. Останні довговічніші, проте пластикові легші. Сітка центрифуги має бути виготовлена з високоякісної нержавіючої сталі. Що більше в ній отворів, то вища якість соку. Корисна функція — піновідділювач, завдяки чому можна отримувати чистий сік без піни. Також зручно, коли на ємкості для соку є ділення, які дають змогу контролювати кількість соку. Об’єм її — від 0,2 до 1,5 л. Добре, якщо до комплекту входять щіточки для чищення деталей. Адже вимити соковижималку після роботи непросто.
Двигун – серце соковижималки
Найголовніший елемент — це, звісно, двигун. Тому перш ніж купувати певну модель, поцікавтеся відгуками споживачів. Звертайте увагу й на те, щоб усі деталі соковижималки були знімними. При роботі важливо не допускати перегріву двигуна. Що менша потужність, то частіше соковижималці треба давати перепочинок. Потужні моделі без перерви можуть працювати до 20 хв. Деякі оснащені системою контролю кількості м’якоті. Важливий критерій — швидкість обертання центрифуги. Від цього залежить вихід соку. Що більша швидкість, то з твердіших продуктів можна одержати сік. Оптимальна — 8–10 тисяч обертів на хвилину.
Розмір має значення
Соковижималка — річ сезонна, а місця займає чимало. Тому іноді доцільно купувати один прилад на родину, якщо вона велика. Нині модно готувати соки-фреш, тобто щойно віджаті, причому не лише в сезон, а й узимку (наприклад, із гарбуза, яблука та апельсина). Використовувати для цього громіздку потужну соковижималку незручно. Тому можна придбати ще й невеличку, розраховану на 1–2 склянки соку.
Порада: якщо сік загустий, пропустіть його ще раз через соковижималку. Так само можна вчинити і з вичавками — вони віддадуть іще трохи соку.
Віталій ГОНЧАРОВ, фахівець із побутової техніки.