Карета для Попелюшки, символ Хелоуїну, окраса інтер’єру і просто універсальний продукт – усе це гарбуз. Ми не чарівники, тому перетворити гарбуз на карету не можемо. Натомість здатні створити з нього казково смачні страви. Єдина проблема – почистити гарбуз. Але ж ми не звикли відступати.
ЇСТІВНЕ ВСЕ, НАВІТЬ ШКІРКА
Гарбуз можна не чистити, все залежить від сорту й страви, яку збираєтеся готувати. А таких багато: від каші до начинки для пирогів і м’ясних страв, у яких необхідне гарбузове пюре. Гарбуз можна розрізати на частини й запекти в духовці або натерти на тертушці й тушкувати з водою. Зі шкірки роблять чіпси, карамелізують на зразок цукатів. Щоправда, його потрібно довго варити, а головне – тонко нарізати.
ЯКЩО ЗАПЕКТИ, ШКІРКА ЛЕГШЕ ЗНІМЕТЬСЯ
Тонка й м’яка шкірочка легко знімається ножем. Інша річ, якщо вона тверда, тоді перед чищенням наколіть гарбуз у кількох місцях ножем і відправте в духовку на 10-20 хв. Стежте, щоб разом зі шкіркою не запеклася й м’якоть. Після такої «лазні» шкірка розм’якшиться, і зняти її буде легко.
Відомо: що довше лежить гарбуз, то грубіша шкірка. Для деяких сортів найкращий варіант – замочування. Залийте гарбуз холодною водою, покладіть вантаж, щоб він повністю занурився, і залиште на 10-12 год. Шкірка має розм’якшитися.
Якщо гарбуз маленький, але непіддатливий, то стане в пригоді такий спосіб очищення. Покладіть його в киплячу воду на 15 хв. Потім залийте, як варені яйця, холодною водою на 5-7 хв. Шкірка має відокремитися сама.
ЯК ЗРОЗУМІТИ, СОЛОДКИЙ ЧИ НІ?
Дехто вважає, що яскравий колір гарбуза свідчить про найкращий смак, проте бувають красиві, з насиченою рудою м’якоттю гарбузи, але зовсім прісні. Гарбуз краще куштувати, як кавун, тоді точно знатимете – солодкий чи ні. Іноді страви з гарбуза можуть вийти трохи прісними, тому рекомендують додавати спеції й більш яскраві за смаком овочі. До речі, запікання гарбуза в духовці також подсилює його смак та аромат порівняно з варінням чи приготуванням на парі.
ЗАГОТОВТЕ НАПІВФАБРИКАТ
Дуже зручно готувати з гарбуза напівфабрикат, який подрібнюють на пюре й зберігають у морозильній камері. За потреби додають у кашу, суп або інші страви. Для цього м’якоть гарбуза треба нарізати, покласти у форму для запікання й накрити фольгою. Випікати в розігрітій до 200 градусів духовці 50-60 хв. Коли стане м’якою, дістати з духовки, остудити, подрібнити, перетворивши на пюре. Перекласти в пакет для заморожування і зберігати в морозилці у міру використання. Можна перекласти в банку й зберігати зі щільно закритою кришкою в холодильнику не більш як 3 доби.
БОНУС. РЕЦЕПТ ОЛАДОК
* 300 г м’якоті гарбуза
* 2 яйця
* 50 г цукру
* 200 мл кефіру
* 100 г родзинок
* чайна ложка соди (без гірки)
* 200-250 г борошна
* дрібка ваніліну
* олія
Гарбуз середньо натерти, сік віджати. Яйця збити з цукром і ваніліном. Влити кефір, додати гарбуз і родзинки, перемішати. Усипати соду (не гасити) і борошно, перемішати. Борошна може знадобитися трохи більше чи менше залежно від соковитості гарбуза. Готове тісто має важко спадати з ложки. Смажити в розігрітій олії з обох боків до золотавості.
Діана ШЕПЕЛЬ.