Киянка Ніна Неньовська успішно вирощує на підвіконні не лише декоративні рослини, а й пекучий перець. Уперше побачила його в сусіда по дачі. Чоловік на своїй літній кухні вирощує чимало сортів, тож охоче поділився з жінкою кількома рослинами.
Круглі, наче м’ячики, довгасті, жовті пухирчасті й навіть фіолетові — яких тільки сортів декоративного перцю не існує! Цікаво, що в кімнатній культурі перець може рости декілька років (зазвичай 5–6), але з часом рослини витягуються і дещо втрачають декоративність. Так, у господині деякі кущі виростали до 60 см, але для кращого гілкування дорослі рослини бажано регулярно обрізувати, радить жінка. Також за потреби роблять радикальне обрізування — вже незабаром наростуть молоді пагони.
Спостерігати за кімнатними перчиками дуже цікаво, каже пані Ніна, адже вони фактично цілорічно цвітуть і плодоносять. Але для цього їм потрібно забезпечити яскраве освітлення. Оптимальна температура — 18–20 градусів. Поливи — за потреби, але загалом перець — вологолюбна рослина, і за нестачі води у нього відразу скручується, жовтіє та осипається листя. Кімнатний перець дуже любить обприскування та періодичний душ, ділиться спостереженнями Ніна Дмитрівна. Обприскування сприяє зав’язуванню плодів. А ще буде вдячний за підживлення комплексними добривами, які достатньо вносити раз на місяць з березня до жовтня. Влітку горщики бажано виносити на свіже повітря.
За необхідності рослини раз на рік пересаджують у більший горщик, який наповнюють пухким поживним субстратом. Це може бути суміш дернової, листової землі, перегною та піску.
Кімнатний перець досить легко виростити з насіння, яке пророщують, як зазвичай на розсаду. Насіння рівномірно закладають у ямки завглибшки 1 см та присипають землею. Ємність з насінням накривають склом, яке періодично піднімають для провітрювання. До появи сходів тримають у теплому темному місці та за потреби поливають. А коли визирнуть перші паростки, переставляють на світло. Коли сіянці підростуть та сформують 4 справжні листки, їх пересаджують в окремі горщики. Приблизно за місяць перець зацвіте. Не страшно, якщо перший цвіт облетить. Коли почнуть з’являтись перші зав’язі, перчик прищипують для кращого кущування.
Рослина іноді уражується шкідниками, причому одні сорти вони люблять більше, інші менше. Так, цьогоріч абсолютно здорові кущі пані Ніни раптово уразила білокрилка. Жінка бідкається, що шкідник, вочевидь, залетів із вулиці. Причому комах було настільки багато, що не допомагали навіть кількаразові обробки промисловими інсектицидами. Господиня нагадує, що плоди після хімічної обробки можна вживати в їжу не раніше, ніж через місяць. До речі, такі мінідеревця зі своїми яскравими плодами-ліхтариками створюють святкову різдвяно-новорічну атмосферу.
Записала Лідія ГЕРАЩЕНКО.