В Україні нині її надають близько 6 тисяч сімейних лікарів, терапевтів і педіатрів у 586 закладах, інформують у Національній службі здоров’я України. Це заклади, які уклали договір із НСЗУ на пакет «Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги».
Що отримує пацієнт у межах пакета:
✔ При його згоді лікар проведе скринінг на психічні розлади. Якщо результат виявиться позитивним — клінічну оцінку стану (оцінка фізичного стану здоров’я та психічного статусу).
✔ Лабораторні та інструментальні дослідження з метою диференціальної діагностики та виключення ПНР, пов’язаних з фізичним здоров’ям.
✔ За згоди пацієнта сімейний лікар направить його (за необхідності) до лікаря-психіатра для діагностики, встановлення діагнозу та надання рекомендацій з лікування.
✔ План ведення та лікування з виявленими та встановленими раніше розладами в межах компетенції сімейного лікаря.
Перша психологічна допомога
✔ Психосоціальні, а також фармакологічні та поведінкові втручання.
✔ Супровід пацієнта з ПНР.
✔ Скерування пацієнта за відсутності позитивної динаміки у стані після застосування психосоціальних, фармакологічних і поведінкових втручань до лікаря-спеціаліста.
✔ Психологічна підтримка членів родини, які доглядають за пацієнтом, а також навчання техніці самодопомоги тощо.
Для зручності пацієнтів в Україні створено онлайн-мапу медзакладів, на яку нанесено всі медичні заклади, які мають договір із НСЗУ про надання безкоштовної психологічної та спеціалізованої допомоги з ментального здоров’я.
Знайти такий заклад можна за посиланням: https://cutt.ly/xwu337x2