Уражені місця (причиною можуть бути сонячні опіки, невірне обрізування, хвороби, гострі заячі зуби) зачищають садовим ножем або стамескою від відмерлої тканини, дезінфікують 3-відсотковим розчином мідного купоросу й замазують варом або сумішшю глини з коров’яком. Пошкоджені місця можна лікувати щавлем.
Його потрібно рвати разом із живцями, подрібнити і покласти на рану шаром завтовшки 1–1,5 см, зверху зробити пов’язку з мішковини. За літо цю операцію повторити 2–3 рази. Маленькі ранки можна змастити клеєм БФ-6 або ж просто обмотати стовбур поліетиленовою плівкою.
РЕЦЕПТИ ПРИГОТУВАННЯ САДОВИХ ВАРІВ І ЗАМАЗОК
1. Сільський. Свіжий коров’як, жирна глина (1:1). Ретельно перемішати.
2. Замазка Решетникова. 100 г ялицевої смоли, 10 г бджолиного воску підігрівають на слабкому вогні, перемішують. На водяній бані підігрівають 120 мл 90-відсоткового спирту і, швидко помішуючи, додають до розпущеної і злегка охолодженої суміші смоли та воску. Охолоджену, але рідку мазь наносять на рану пензлем. Рана заростає дуже швидко, навіть якщо дерево по колу пошкоджене гризунами.
3. Теплорідкий вар. Смола, каніфоль, теплий віск, топлене яловиче (бараняче) сало, просіяна деревна зола (2:2:1:1:1). Смолу, каніфоль і віск розпускають на слабкому вогні, додають сало і перемішують, потім засипають золу і знову ретельно все перемішують. Свіжий або підігрітий вар наносять на рану пензликом або дерев’яною лопаткою. Його можна зберігати довго в затверділому стані.
4. Холоднорідкий. 500 г каніфолі, 10 г смоли, 20 г топленого сала, 20 г просіяної деревної золи. Змішати, підігріти. До остигання суміші по краплях додати 85 мл 90-відсоткового спирту.
5. Фарба для замазування ран. Оліфа й охра (2:1). Після змішування фарба готова до використання. Наносять пензлем.
6. Бджолиний прополіс. Збирають при очищенні рамок і пускають у справу, можна додати трохи воску.
7. Холодний вар Раєвського. Розігрівають 0,5 кг хвойної смоли. До остигання додають 60 г підігрітого на водяній бані 90-відсоткового спирту. Змішавши, додають ще 1–2 ст.л. оліфи. Заливають у тару і закривають кришкою. Зберігається в напіврідкому стані і придатний до застосування в будь-яку погоду.
8. Мазь Жуковського. Каніфоль, жовтий віск, свіже нутряне свиняче сало (1:1:1). Кожен компонент розтоплюють окремо, потім змішують. Остигаючу масу зливають у холодну воду і в ній замішують, як тісто. Виймають і зберігають у папері. Застосовують у теплу погоду.
Підготував Руслан ВЛАСЕНКО.