Найвищий урожай ревінь дає на 4-8 рік. Із куща можна отримувати по 3-4 кг продукції за сезон. Після збирання черешків за 7-15 днів наростають нові, даючи врожай 40–60 днів. За сезон ревінь збирають 3-4 рази.
Черешки обережно виламують і очищують від листя. Щоб не ослабити рослини, першого року з куща виламують 3-5 черешків, а далі – 8-14. Починають їх збирати, коли досягнуть довжини 20 см. Після кожного зрізування ділянку розпушують і підживлюють органічними й мінеральними добривами. Висока температура влітку призводить до накопичення у черешках щавлевої кислоти та втрати ревенем товарної якості. Рослини стрілкуються, квітконоси виснажують їх. Щоб кущі лишалися високопродуктивними, квітконоси слід видаляти.
Ми звикли, що з ревеню готують переважно компоти та пироги. Однак черешки використовують також свіжими, зокрема в окрошках та салатах. У перші страви ревінь кладуть замість щавлю та оцту, він надає їм приємної кислинки й свіжості. Невелику кількість можна додавати у вінегрети і салати. Смакує він з редискою та зеленню. Ласощі для дітей – дрібно нарізані й засипані цукром черешки. З молодими листками варять борщ.
При відварюванні черешки набувають смаку антонівських яблук. Повидло, джеми, варення, киселі, млинці та оладки – чого тільки з них не готують! Пюре з ревеню – чудовий гарнір до м’ясних страв. Іноді з черешків попередньо знімають шкірочку. Однак робити це необов’язково, бо вона містить багато вітаміну С та інших корисних речовин. До речі, ревінь можна запікати в тісті замість яблук.
Для приготування квасу з ревеню на 2 л води беруть 300 г черешків, 1-1,5 склянки цукру, 25 г дріжджів, трохи апельсинової чи лимонної цедри. Ревінь миють, нарізають та відварюють разом із цедрою, проціджують і додають у відвар цукор. Охолоджують до 35 градусів, додають дріжджі та ставлять на кілька днів у тепло, щоб квас вибродив. Перед подачею охолоджують. Зберігають квас у холодильнику. Можна при відварюванні додати кілька листочків м’яти, трохи кориці чи гвоздики. Такий напій освіжає, бадьорить та насичує організм вітамінами.
У холодильнику свіжі черешки зберігаються 1-2 тижні. За кімнатної температури – до 2 діб. Можна свіжі черешки ревеню заготовити на зиму: нарізати короткими шматочками, покласти на 1 хв. у киплячу воду, охолодити і розкласти в контейнерах для заморожування. Дехто закладає ревінь на зберігання без бланшування. При розморожуванні він може змінити структуру, але це не страшно.
Ревінь на зиму можна й засушити. Черешки миють, нарізають шматочками по 1-2 см і сушать у сушарках чи духовках 6-8 год. Зберігають у полотняних мішечках, картонних коробках, скляних банках у сухому місці. Взимку додають до компотів та інших страв як вітамінну добавку.
Катерина ОКУНЬ.