Від свіжої городньої зелені не відмовиться жодна господиня, тим більше, що виростити її можна просто на підвіконні. Декілька порад допоможуть впоратися з цим завданням, і ви зможете порадувати себе та близьких вітамінами.
СВІТЛО І ВОЛОГІСТЬ
Коли тривалість світлового дня невелика, рослинам для повноцінного розвитку знадобиться додаткове освітлення. Найкраще застосовувати фітолампи. Тривалість світлового дня для «городу на підвіконні» має становити 13–15 год. Для підсвічування лампи розташовують над рослинами на висоті 20–40 см.
Досить високою та постійною має бути й вологість. Рослини необхідно постійно обприскувати, а якщо поруч батареї, їх можна накривати мокрими рушниками. Поливати зелень часто не треба, достатньо раз на 2–3 дні (краще дрібнодисперсним розпилювачем), але при цьому потрібно підтримувати високу вологість повітря. Для рівномірного зростання важливо повертати ємності з рослинами щодня на 180 градусів.
ПРАВИЛЬНИЙ РУНТ
Для вирощування зелені на підвіконні потрібно заздалегідь подбати про ґрунт: він має бути легким, добре дренованим. Ідеально підійде суміш біогумусу з кокосовим волокном (1:2). Можна змішати садовий із ґрунтом для кімнатних рослин. Непоганий варіант – садовий ґрунт, перегній і торф (1:1:1).
Важливо пам’ятати, що ґрунт із городніх грядок перед використанням обов’язково потрібно знезаражувати. Як дренажний шар можна використовувати керамзит, биту цеглу або гальку. Товщина такої «подушки» має бути не менше 2 см. Ємність повинна мати дренажні отвори.
Удобрювати рослини на підвіконні можна і потрібно органічними та синтетичними засобами один раз на 2–3 тижні. Органіку в будинку не дуже зручно застосовувати через неприємний запах, тому переважно використовують розчинні добрива.
ЩО ПОСІЯТИ
- Кріп – дозріває за 25–35 днів. Для вирощування у горщику чи ящичку підійдуть сорти: Рішельє, Грибовський, Гренадер.
- Петрушку можна буде збирати приблизно за півтора місяці після посіву. Насіння сходить досить довго. Прискорити появу сходів можна, якщо замочити його на 2 доби в теплій воді, підсушити та посадити. Сорти: Ранкова свіжість, Прима, Кучерява, Глорія, Бутербродна, Бісер, Айстра.
- Щавель є багаторічною рослиною. Посадити його можна в горщик і зривати корисні листочки цілий рік. Насіння слід заглиблювати в ґрунт не більше, ніж на 1 см, інакше сходи довго не з’являться.
- Базилік буде готовий до вживання через 25–30 днів. Сорти для вирощування на підвіконні: Фіолетовий, Лимонний, Єреванський, Маркіз, Карлик, Гвоздичний.
- Цибулю на перо виростити найлегше. Достатньо встромити невелику цибулину в ґрунт або поставити у воду, і вже через кілька днів отримаєте зелене пір’я.
- Листя шпинату можна зривати через 30–35 днів і до того моменту, як з’явиться квітконос. Сорти: Стоїк, Жирнолистий, Вікторія, Кріпиш.
- Листя селери технічної зрілості досягають мінімум через 60 днів. Сорти: Самурай, Картулі, Бадьорість, Ніжність.
- М’яту використовують як у кулінарії, так і в народній медицині. Вже через 2–3 тижні після появи сходів можна зривати перші листочки й додавати до салату або заварювати ароматний чай.
- Крес-салат сходить і росте дружно та досить швидко. Сорти: Престиж, Данський, Вітамінний, Весняний.
- Гірчиця листова є невибагливою рослиною. Вирощувати можна навіть на холодних лоджіях (після появи сходів). Сорти: Прима, Мустанг, Хвилина, Веснянка.
- Салат листовий до потрібної довжини відросте приблизно через 3–4 тижні. Сорти: Одеський кучерявець, Лолло роса, Гранд репід.
Купуючи насіння зелені для вирощування в домашніх умовах восени, взимку та рано навесні, зупиніть свій вибір на сортах із коротким терміном дозрівання (ранньо стиглих). Дуже добре, якщо будуть низькорослими та стійкими до нестачі світла.