Особливість цього хлібчика в тому, що тісто для його приготування має бродити майже добу — і не в теплі, а на холоді. Саме з довгим холодним бродінням тіста хліб — найсмачніший, пухкий, ароматний, з тонкою скоринкою і пористим м’якушем. Він підкорює з першого разу. Може, і вам сподобається?
- 200 г картоплі (сирої, очищеної)
- 200 г картопляного відвару
- 9 г свіжих дріжджів
- 400—450 г борошна
- 30 г картопляного крохмалю
- 1 чайна ложка солі
- 1 столова ложка цукру
- 1 столова ложка сушеної зелені
- 1 столова ложка олії
Картоплю відварити без солі до готовності. Злити відвар в окрему чашку, відмірявши 200 мл. Коли відвар охолоне до теплого стану, розвести в ньому дріжджі, цукор і 50 г борошна. Поставити в тепло на 15—20 хв. до утворення пінної шапочки. Картоплю добре розім’яти на пюре. Борошно змішати з крохмалем, сіллю та сушеною зеленню. Зелень — на ваш смак (сушена петрушка, зелена цибуля чи прованські трави). Ця добавка надасть особливого смаку хлібу. До опари додати картопляне пюре, добре розмішати. Всипати борошняну суміш, ретельно вимісити. Наприкінці додати олію. Оскільки борошно у всіх різне, його може знадобитися трохи більше чи менше. Тісто має бути м’яким, трохи щільним, але не тугим.
Сформувати колобок і викласти його в змащену олією миску. Накрити рушником. Залишити для бродіння на 16 год. при температурі 10—12 градусів. Це може бути прохолодне підвіконня або навіть верхня поличка холодильника. За тістом особливо стежити, обминати та вимішувати не треба. Головне — обрати великий посуд, щоб тісто не «втекло». За 16 годин тісто збільшиться в об’ємі приблизно в 3—4 рази. Після цього обім’яти його просто в мисці, змастивши руки олією. Перенести в тепло і залишити ще на кілька годин, щоб ще раз піднялося. Рясно присипати поверхню борошном, акуратно викласти тісто на стіл. Руками розтягнути в овал. Намагайтеся розтягувати акуратно, не надто м’яти, щоб зберегти легкість.
Умовно розділити на три частини: одну підгорнути до середини, накрити другою. Короткі кінці підгорнути до середини. Буханець щедро присипати борошном. Покласти на деко швом униз. Дати відстоятись 30 хв., зробити декоративні насічки лезом або гострим ножем. Нагріти духовку до 180 градусів. На решітку духовки поставити миску з водою. За той час, поки хліб розстоюється, у духовці утворюється пара — це надасть хрусткої, але не твердої скоринки.
Випікати близько 30 хв. Наприкінці підняти температуру до 250 градусів і підрум’янити хліб (близько 15 хв.). Готовність визначайте так: постукайте кісточками пальців по хлібині, буханець повинен видавати глухий звук. Остудити хліб, накривши рушником.
Готувала Діана ШЕПЕЛЬ.