Вапно – доступний і незамінний засіб, що використовують у саду та на городі. Застосовують переважно гашене. Основні «вапняні» роботи припадають на осінь.
ЯК ПРИГОТУВАТИ ГАШЕНЕ
Порошок висипають у ємність і заливають холодною водою. Чому не гарячою? Бо під впливом високих температур вапно втрачає свої характеристики. На 10 л води додають 3–4 кг порошку. Триває гашення близько пів години.
ОСІННІ РОБОТИ
Вапно розкислює ґрунт, якщо він має кислотність нижче 5,5. Щоб така земля була максимально родюча, вапно вносять кожні 4–5 років, не частіше, після оранки. Найсприятливіша пора – осінь. Дози внесення залежать від кислотності та механічного складу ґрунту й інших факторів. Важкі ґрунти, глина: 500–750 г/кв.м; для суглинків чи легких ґрунтів – 400–600; для піщаної, легкої землі достатньо 250–450. Вапнують ґрунт зазвичай на глибину 20 см.
Не можна поєднувати внесення вапна з органічними добривами – це знизить ефективність.
ВИЗНАЧИТИ КИСЛОТНІСТЬ ҐРУНТУ
Найточніший результат дадуть спеціальні прилади, pH-метри. Зразки ґрунту можна віддати на аналіз у лабораторію.
А в народі спостерігають за ділянкою. На кислих поверхнях з’являється біло-сірий наліт, не росте або погано росте конюшина. Натомість активно розростаються щавель, мох, хвощ, верес, дика гірчиця, синій люпин. Можна провести тест із листям чорної смородини. Кілька листочків заливають склянкою окропу. Додають пробу землі та спостерігають за реакцією. Якщо розчин набув червоного кольору – земля сильно кисла, рожевого – середньо, синього – лужна.
ПОБІЛКА СТОВБУРІВ ДЕРЕВ
Цей захід захищає садові дерева від сонячних опіків, перегріву, шкідливих комах. Дерево перед роботою готують.
Якщо кора товста та відшаровується, її зчищають металевою щіткою. Після цього білять. Найоптимальніший рецепт – на 10 л води 2 кг гашеного вапна, 1,5 кг глини та 0,3 кг мідного купоросу. Білять дерева після падолисту, але при температурі не нижче плюс 5 градусів.
БОРОТЬБА З БУР’ЯНАМИ
Бур’яни посипають невеликою кількістю негашеного вапна.
НА ВОДОЙМАХ
Вапно дезінфікує воду, знищує паразитів.
ОБРОБКА ДЕРЕВ’ЯНИХ ПРЕДМЕТІВ ТА ПОВЕРХОНЬ
Якщо обробити вапном ніжки лавочок, паркани, опори для рослин, це уповільнить процес гниття та стане захистом від шкідників. Обробка вапном погребів – чудова профілактика появи плісняви. Для цього 1 частину негашеного вапна гасять у 3 частинах води. А ще вапно має вогнетривкі властивості й поліпшує пожежостійкість оброблених поверхонь.
Меншу концентрацію має вапняне молоко: 1–2 кг свіжогашеного вапна розводять у 10 л води.
ЗАСОБИ ЗАСТЕРЕЖЕННЯ
Із вапном працюють у засобах індивідуального захисту, одягають захисні одяг, маску, окуляри та рукавички.
Під час процесу гашення намагаються триматись якомога далі від ємності з рідиною. Вона сильно нагрівається і може розбризкуватись! Якщо краплі розчину потрапили в очі, їх треба терміново промити під проточною водою. За необхідності – звернутись до окуліста.
Використовують гашене вапно свіжим!