На жаль, у наших садках зустрінеш її нечасто. Тому й хочеться розповісти про чорноплідну горобину (аронію), про користь її плодів. Аби вже зараз, складаючи список рослин, які висаджуватимете восени в своєму саду, не забули й про неї.
ЧИМ ЦІННА
Плоди аронії терпкуваті й не всім подобаються на смак. Однак вони багаті на вітаміни С, Р та А. Вітаміну С, до речі, більше, ніж у лимонах та апельсинах. Також містять рибофлавін, фолієву, яблучну, нікотинову кислоту, вітаміни Е та К, мікроелементи (залізо, йод, марганець).
Має аронія унікальні протизапальні, антибактеріальні та противірусні властивості – саме те, що потрібно людям, коли в світі онде скільки всіляких напастей!
Чудово допомагає при інтоксикаціях, бо виводить із організму радіонукліди та важкі метали. Особливо корисно вживати плоди аронії людям із пониженою кислотністю та високим тиском, людям похилого віку (уповільнює процес старіння). А ще тим, хто має низький імунітет, гіпертонію, страждає від ламкості судин, кровотеч.
Аронія – унікальний йодозбірник! У продажу навіть є таблетки з неї. За вмістом йоду ці ягідки не поступаються фейхоа. А ви бачили, скільки коштує те заморське диво? Також дуже корисна аронія для тих, хто має проблеми з зором.
Із 1 кг ягід можна отримати до 800 г соку. Ним вітамінізують напої, з нього готують вина, лікери, наливки, з ягід – смачне варення, мармелад, чай. Але однокомпонентні страви з аронії готують рідко. Частіше додають в асорті. Одна столова ложка варення аронії задовольняє добову потребу людини у вітаміні Р. Ягоди також можна заморожувати.
КОЛИ ВРОЖАЙ ЗБИРАТИ
Усе залежить від погоди. Достигають плоди ще влітку. Але можуть бути ще терпкі та в’яжучі на смак. Поступово стають солодшими та смачнішими, тому можна навіть почекати до перших приморозків. На сонячному боці достигають швидше.
Коли зранку сонячно та сухо, й збираю врожай. Вологі ягоди зберігатимуться гірше. Секатором або ножицями зрізаю цілі суцвіття, а потім за необхідності відділяю ягоди від плодоніжок. Укладати краще в ємкості з пластику, скла або емальовані. Оцинкована або алюмінієва сталь не підходить, бо тут вони окислюються та втрачають смакові властивості. Аби зберегти максимум корисних речовин, краще одразу переробити врожай.
Аронію можна сушити. Збираю у щитках, а потім перекидаю через натягнуту мотузку й у підвішеному стані сушу.
А от як я готую вітамінний чай з неї. Беру по 50 г сушених ягід аронії, шипшини (можна глоду), закладаю ввечері у термос та заливаю 1 л окропу. На ранок вітамінний чай готовий!
А ЩЕ Й КРАСИВА
Особливо в період цвітіння та восени, коли листя стає багряним, пурпурним або темно-червоним. На кущах воно тримається до глибокої осені. До того ж чагарник виділяє велику кількість фітонцидів – летких речовин, які убивають хвороботворні бактерії. Погодьтесь, корисно мати такий на ділянці. Горобина чорноплідна не пошкоджується шкідниками та хворобами.
Микола ШИШЛЕНКО. Чернівецька обл.