УЖЕ ЗБИРАЮТЬ УРОЖАЙ
На городі особливу увагу приділяють поливам, розпушуванню ґрунту, боротьбі з бур’янами. У сонячні дні поливи здійснюють рано вранці або увечері після заходу сонця. Найбільше вологи потребують огірки, помідори, баклажани та перець. Огірки поливають часто, приблизно через день. При цьому стежать, щоб зеленці не переростали. Вчасне збирання врожаю стимулює утворення нових зав’язей. А от поливи цибулі потроху скорочують. Це дозволить цибулинам краще дозріти перед викопуванням.
У липні продовжують пасинкувати помідори. Якщо вчасно цього не робити, виросте пишний розгалужений кущ із малою кількістю дрібних плодів. Уже збирають урожай – зеленого горошку, огірків, ранніх капусти, моркви та томатів, кабачків, зелені. Овочі заготовляють на зиму.
Городину продовжують підживлювати. З органіки це може бути коров’як (1:8–10) або розчин курячого посліду (1:20). Продовжують мульчувати ґрунт навколо рослин.
Триває боротьба зі шкідниками та хворобами. Від фітофтори найефективнішими є препарати, що містять мідь, зокрема, ХОМ. Капусту для відлякування метеликів білана капустяного регулярно обприскують настоєм полину чи іншими препаратами.
Після зібраних культур площу удобрюють, перекопують, розрівнюють граблями та засівають редискою, зимовою редькою, зеленню. Або ж висаджують розсаду цвітної капусти для дорощування взимку.
Збирають часник. Важливо з цим не забаритись, в іншому разі головки розпадуться на зубки та втратять лежкість. Продовжують підгортати картоплю, однак роблять це після дощу і в жодному разі не в посушливі дні, щоб ґрунт не втратив вологу.
ПРОРІДЖУЮТЬ ПЛОДИ
У саду продовжують розпушувати ґрунт у міжряддях та знищувати бур’яни. В суху і спекотну погоду дерева поливають, краще робити це в борозни. Ближче до другої половини літа зволоження молодих рослин бажано скоротити, щоб їх деревина могла визріти до зими.
Збирають черешню та ранні сорти вишні. Продовжують боротьбу зі шкідниками плодових. Під перевантажені врожаєм гілки підставляють підпори. Повторно нормують плоди, видаляють слаборозвинуті. Проріджують і здорові. У крупноплідних сортів яблуні та груші у кожній точці плодоношення залишають по одному плоду через кожні 10–15 см (при густому розташуванні кільчаток та списиків). Регулюють плодоношення і на винограднику. Видаляють у дерев прикореневу порость.
Наприкінці місяця достигають яблука ранніх сортів, зокрема Білий налив. Систематично збирають падалицю, особливо уражену плодожеркою. Її закопують на глибину 40–50 см. На стовбури дерев продовжують накладати ловчі пояси. Їх можна обробити карбофосом (75 г на 10 л води). Дерева можна підживити таким розчином: 25–30 г аміачної селітри, 50–60 г суперфосфату, 30–40 г калійної солі на 10 л води.
Підкормки здійснюють після дощу. У ягіднику масово збирають смородину, порічку та аґрус. Ягідні кущі можна підживити розчином коров’яку (1:8) з додаванням 50–60 г суперфосфату та 100–150 г золи або 30 г калійної солі. Не забувають видаляти вуса на садовій суниці.
ВАЗОНИ ЗАХИСТІТЬ ВІД СОНЦЯ
У квітнику зрізають суцвіття, що відцвіли, це стимулює появу нових квітів. Прополюють та розпушують землю. Квіти підживлюють комплексним мінеральним добривом. Якщо виявите ознаки борошнистої роси, обробіть посадки 0,2-відсотковим фундазолом, 0,3-відсотковим хлорокисом міді, 1-відсотковою бордоською рідиною.
У дрібноквіткових хризантем для пишнішого цвітіння прищипують верхівки.
А от у крупноквіткових прищипують пазушні бруньки з бутонами. У троянд регулярно видаляють порость та дикі пагони шипшини. Якщо не зробили раніше, підв’язують до опор високорослі квіти. Кімнатні квіти, виставлені на літо надвір, притіняють від яскравого сонячного світла. Підгортають кореневища рослин, що опинились на поверхні (гейхер та інших).
Лідія ГЕРАЩЕНКО.