Затінювальна сітка – дуже практична річ, що має широке застосування у господарстві. Вона довговічна (може слугувати до 5 років) та міцна, стійка до ультрафіолетових променів, легка, зручна у монтажі. Навіть при випадковому падінні нічого не пошкоджує. Під такими сітками зменшується випаровування вологи, а отже, і витрати води для поливу рослин. Однак ефективно «працюватиме», лише якщо надійно її закріпити. Важливо, що захищає від спеки не лише рослини, а й людей.
У продажу є широкий асортимент таких сіток найрізноманітнішого розміру, як у рулонах, так і по метражу. Особливу увагу звертайте на відсоток затінення.
Де згодиться
На городі та клумбі затінювальна сітка вбереже грядки і квіти від спеки. З цією ж метою її використовують у парниках і теплицях. Також важливо, що таке покриття у теплицях зменшує різницю між денною та нічною температурами. Сітку натягують під дахом у вигляді екрану. На зиму прибирати її необов’язково, адже низьких температур та вологи не боїться. Сітка, встановлена на каркасі, захистить грядки не лише від сонця, а й від граду та поривів вітру. Використовують її і для захисту рослин від птахів.
Для терас, дворища в зоні відпочинку. Якщо у дворі немає тіні, натягніть сітку між кількома опорами чи деревами і насолоджуйтесь свіжим повітрям. Затінюють такою сіткою й дитячі майданчики та балкони, літні майданчики кафе тощо.
На паркані з маскувальною метою. Якщо ваш паркан добре проглядається, сітка, натягнута вздовж огорожі, швидко заховає від цікавих очей (але обирайте з високим коефіцієнтом затінення.
Для створення комфортних умов тваринам у стійлах та загонах.
Для виготовлення мішків. Тут усе просто: відрізаєте стільки, скільки потрібно, складаєте та зшиваєте як мішок.
Який колір обрати
Цікаво, що колір впливає на врожайність та швидкість достигання плодів. Найчастіше такі сітки бувають зеленого кольору. Це оптимальний варіант для рослин. Червоний позитивно впливає на утворення зав’язі, прискорює ріст рослин. Сіро-сині кольори обирають для квіткових культур. Сірий збільшує розмір рослин та кількість пагонів, акумулює тепло. Синьо-зелені вважаються найбільш вдалим варіантом для теплиць, призначені для цілорічного використання.
Коефіцієнт затінення
Чим більший розмір отворів, тим вища світлопропускна спроможність сітки.
Сітку з коефіцієнтом затінення 45 відсотків найчастіше використовують для теплолюбних рослин, приміром, огірків, кавунів, динь чи перців. (Можна придбати за 8–12 грн за 1 кв. м.).
Сітку з коефіцієнтом затінення 60 та 70 відсотків — для рослин, які потребують помірної кількості світла, приміром, капусти, баклажанів, томатів.
80–85 відсотків — для парканів, затінення альтанок, укриття від сонця автомобілів (від 20 грн за кв. м.).
95 відсотків — найщільніший різновид, дає максимальний захист від сонячних променів. Застосовується у маскувальних цілях чи для захисту відкритих майданчиків. А ось для рослин щільні сітки не варто застосовувати, адже погано пропускають повітря та сонячні промені.
Монтування
Для кріплення сітки потрібна несуча конструкція: опорні стовпи, каркас теплиці, паркан тощо. Кріпити її можна без сторонньої допомоги. Найкращий варіант для фіксування – спеціальні кліпси (від 3 грн за одну). Зазвичай вони продаються там, де й сітка. Бувають різного розміру, за потреби легко знімаються. Згодяться і пластикові будівельні хомути. Або ж в отвори сітки просто протягують трос, волосінь чи дріт. Полотна сітки можна за потреби зшити між собою. Найкраще – капроновою мотузкою. Для кріплення до дерев’яного каркаса також застосовують будівельний стиплер. При використанні матеріалу для захисту кущів і дерев від птахів сітку стягують по краю мотузками. Дехто для кріплення використовує універсальний клей. Закріплюють сітку і цвяхами. До землі притискають із допомогою кілків.
Василь Герасимов.