Садові орхідеї мають вигляд вибагливих чудернацьких химер. І важко уявити, що це досить прості у догляді довговічні рослини, які непогано почуваються у наших квітниках. Чимало орхідних, до речі, зустрічається у дикому вигляді.
Попри всю невибагливість садові орхідеї поки не дуже популярні, а даремно. Придбати посадковий матеріал можна в розплідниках, але – далеко не скрізь. Пояснюється це тим, що для розмноження таких орхідей потрібні спеціальні умови. Більшість садових орхідей люблять безвітряні ділянки з невеликим притіненням або розсіяним, але не прямим, світлом. Їм потрібно створити умови, близькі до лугових чи лісових. Особливих вимог до складу ґрунту не висувають, але бажаний хороший дренаж. Можуть рости навіть на кам’янистих ділянках. Підживлення зазвичай не потребують. Гарний вигляд мають у садках у природному стилі, поряд із низькорослими папоротями, хостами, сланкими рослинами. На одному місці можуть рости довго, утворюючи цілі екзотичні куртини з пишною зеленню, але раз на 4–5 років їх треба розділяти. Краще робити це в серпні–вересні. У нашій місцевості для вирощування в саду підходить кілька видів орхідей, про деякі з яких «Порадниця» раніше розповідала.
На окрему увагу заслуговує Венерин черевичок, представлений кількома видами. Зацвітає на початку літа дуже оригінальними квітами. Велика «губа» квітки нагадує черевичок. Цій орхідеї важливо забезпечити напівзатінок, потрапляння прямих сонячних променів небажане. Її потрібно регулярно зволожувати, але загалом невибаглива, добре витримує холоди.
Популярною є орхідея трициртис, яку в народі називають жаб’ячою лілією. Насправді належить до родини лілійних, тому й розмножується легше. Квіти в неї зірчастої форми, зазвичай плямисті, хоча бувають і без плям. Трициртис любить багаті пухкі лісові ґрунти та напівзатінок, тому його можна висадити поблизу дерев. Вологолюбний, але витримує й посуху.
Ніжні квіти орхідеї блетили нагадують дзвіночки, цвітіння триває до трьох тижнів. Любить напівтінь, бажано оберігати її від сирості та вітру.
Варто, щоправда, зазначити, що коштують цибулини садових орхідей не надто дешево. Так, приміром, трициртис – від 50 грн і вище, блетила – в межах 100.
Лідія ГЕРАЩЕНКО.