Безперечно, мелена кава має певні переваги. Залив ложку ароматного порошку окропом – і смачний напій готовий. Однак молоти кавові зерна слід безпосередньо перед заварюванням, бо смак і аромат починають псуватися одразу після розмелювання. Має значення не лише свіжість, а й розмір частинок кави – помел.
Грубий, крупний з частинками до 0,8 мм підходить для заварювання у гейзерних кавоварках, у кавовому пресі або так званій поршневій кавоварці. Тривалість розмелювання у домашній електрокавомолці – 6-8 сек. Час екстракції (настоювання) напою – 6-8 хв. Якщо каву грубого помелу просто залити окропом, частинки спливуть на поверхню. Крім того, напій буде несмачний.
Середній помел – універсальний, підходить для багатьох способів заварювання, зокрема й у пресі. Час розмелювання в електрокавомолці – 10-13 сек., екстракції – 4-6 хв.
Дрібний застосовують для приготування кави в кавоварках із фільтрами та еспресо-машинах. Тривалість розмелювання – 15-20 сек., екстракції – 1-4 хв. Що дрібніший помел, то краще кава віддасть аромат.
Порошкоподібний помел використовують для приготування кави по-східному в турці або заварювання у чашці. Каву мелють понад 30 сек. Це дає змогу максимально розкрити її смак. Однак справжні знавці кажуть, що в побутових електрокавомолках, перемоловшись на порошок, частинки кави починають горіти, втрачаючи аромат.
Утім, дрібний помел не завжди потрібен. Деякі кавоварки, якщо засипати у них надто подрібнену каву, можуть забитися. Водночас грубі частинки не віддають свій аромат. Важливе значення має також рівномірність помелу: якщо частинки різного розміру, то одні перезаварюватимуться, а інші – навпаки.
Раніше каву подрібнювали за допомогою ступки й товкачика або ручних кавомолок. Нині популярні електрокавомолки. Вони подрібнюють зерна на великій швидкості. Коштують відносно недорого, але часто дають нерівномірний помел. До того ж і під час роботи ножі нагріваються, через що кава втрачає аромат. Добре розмелюють кавові зерна кавомолки з конічними жорнами. Однак коштують вони дорого.
Кавомолку часто використовують для розмелювання інших спецій, та фахівці не рекомендують цього робити, бо кава всотує інші запахи. Крім того, так кавомолку можна зіпсувати. Не радять молоти більше кави, ніж на раз.
Для приготування кави у турці спочатку обробіть її окропом і лише потім засипайте каву – 2 чайні ложки на 100-150 мл води. Підігрійте напій на невеликому вогні. Щойно піна підійметься до країв, зніміть турку. Дехто вважає, що піна має піднятися тричі. Чашку, з якої питимете каву, теж бажано спочатку підігріти. Холодна не дасть каві розкрити аромат.
Зберігають каву в темному прохолодному приміщенні зі стабільною температурою у герметичній банці.
Ольга БІЛИК, бариста.