Королева квітника любить світло та тепло. Якщо забезпечити їй сприятливий мікроклімат, тішитиме вас цвітом тривалий час і може навіть восени зацвісти повторно. А загалом догодити їй неважко. Це стверджує киянка Світлана ЛЄСНУХІНА, яка на своїй дачі вирощує десятки різноманітних сортів. Саме від неї дізнаюся, що таке мохові троянди (густомахрові, на квітконіжках мають м’які крихітні залозисті мохоподібні вирости). У Світлани Володимирівни росте один такий сорт – Centifolia Muscosa, та й той, каже, ледве знайшла. Є і багато інших дивовижних, приміром, не можна без усмішки дивитись на сорт Misty Bubbles, квіти якого дійсно нагадують бульбашки.
Передусім господиня радить обирати саджанці в перевірених продавців. Із поганого, хоч як старайся, хорошого куща не вийде. Висадиш, а він ні рости не хоче, ні цвісти. Коли повітря прогрілось до 10–12 градусів, саме час розпочинати посадку троянд. Віддавайте перевагу однорічним кущам, радить пані Світлана.
ОБИРАЄМО МІСЦЕ
Ділянка має бути максимально освітлена, захищена від холодних вітрів. У затінку троянда погано цвістиме або не зацвіте взагалі. Ба більше: у тіні кущі дуже потерпають від грибкових хвороб. Бажано, щоб було певне підвищення. Близьке залягання ґрунтових вод (вище 1,5–2 м) та низини неприпустимі. Найкраще підходять неважкі родючі слабокислі суглинки.
САДЖАНЦІ ЗАМОЧІТЬ
Якщо саджанець із закритою кореневою системою, бажано не зруйнувати при посадці земляну грудку. Якщо з відкритою, уважно огляньте корені. Зовсім сухі обріжте. Пані Світлана пригадує: якось на ринку спокусилась дуже дешево придбати саджанці, однак жоден із них не прижився. Певно, корені були надто сухі. Саджанці з відкритою кореневою системою на добу краще замочити у воді. Корисно протягом пів години вимочити корінці в розчині мідного купоросу (ст.л. на відро теплої води). Деякі любителі троянд наголошують, що кількість корінців має відповідати кількості пагонів, каже пані Світлана. Тобто якщо коренів буде мало або доведеться значну їх частину обрізати, вони не матимуть сил живити саджанець і рослини можуть не прижитись.
Посадкову яму краще викопати заздалегідь, глибиною 60–70 см та шириною близько 50 см. Зробити це слід щонайменше за два тижні до посадки. Бажано приготувати поживну землесуміш, якою при посадці заповнюють яму. Для цього змішують 2 відра землі, по одному – торфу, перегною, глини та піску й по 150 г суперфосфату та кісткового борошна. Усі компоненти ретельно перемішують. Можна внести в яму хоча б 4–5 кг перегною або компосту. Свіжий гній під троянди в жодному разі не вносять. На дні ямки формують невеличкий горбик, на якому обережно розрівнюють корені.
АБИ НЕ СТАЛА ШИПШИНОЮ
Дуже важливо, щоб кущ був правильно висаджений. Між коренями не повинно залишатись повітряних порожнин. Це може з часом призвести до осідання ґрунту, і таким чином оголиться місце щеплення. А між тим дуже важливо, щоб після поливу та осідання землі воно ОБОВ’ЯЗКОВО було заглиблене на 3–6 см. Інакше вже незабаром отримаєте шипшину, на яку зазвичай щеплять троянди. Якщо місце щеплення таки оголилось, кущ потрібно обережно підкопати лопатою та підсипати під корінь землі.
ПІСЛЯ ПОСАДКИ
На кущі залишають 3–4 сильні пагони. Їх потрібно обрізати, залишивши на кожному 3–4 бруньки. Троянди дуже люблять поливи, тому після посадки під кущ виливають щонайменше 10 л води.