Запорукою підтримання належної якості життя людей, хворих на цукровий діабет, є не лише контроль артеріального тиску, регулярні аналізи крові на вміст цукру й відповідне лікування, а й піклування про ноги. Правильний догляд за стопами не лише може сповільнити прогресування судинних уражень, а й запобігти інвалідизації пацієнтів.
Щодня потрібно оглядати ступні, мити їх теплою водою з м’яким милом, витирати насухо, особливу увагу приділяючи ділянкам між пальцями, не терти. Після миття використовувати лосьйон для стоп, щоб запобігти утворенню тріщин, не втираючи його між пальцями ніг. Також доцільно виконувати наступні рекомендації з догляду:
– оглядайте стопи зверху і знизу, попросіть когось, якщо не можете самі їх роздивитись;
– слідкуйте за появою сухої, потрісканої шкіри;
– шукайте пухирі, порізи, подряпини або виразки;
– перевіряйте на предмет почервоніння, місцевого підвищення температури або болючості при дотику до будь-якого місця на ступні;
– слідкуйте за нігтями, що вросли, а також мозолями;
– якщо на стопі з’явилися пухир або виразка, не відкривайте їх. Скористайтеся пластиром і взуйте інше взуття;
– не ходіть босоніж, користуйтесь зручним взуттям, перевіряйте перед тим, як взутися, чи не попав туди камінчик; він може непомітно для вас травмувати шкіру;
– взуття має бути таким же широким, як і нога (перевірити це можна, порівнявши обведені олівцем на папері їх відбитки).
Регулярні візити до лікаря, своєчасне лікування ушкоджень, перевірка чутливості стоп до вібрації, температури, торкання попередять початок загрозливих ускладнень.
Надія КОГУТ, кандидат медичних наук, лікар-методист Київського міського центру громадського здоров’я.