Саджанці плодових культур коштують досить дорого. Та й не завжди є можливість придбати деревце улюбленого сорту. Спробуйте отримати саджанці самостійно, точніше, виростити підщепи, на які потім можна буде щепити бажаний сорт. Наприклад, яблуню та грушу.
Для вирощування підщеп придатне лише добре достигле насіння від плодів, знятих із периферії крони здорових високоврожайних сортів. Його відразу висаджують під зиму у ґрунт або ж зберігають до весни, але перед посівом обов’язково стратифікують.
До записничка садівника: стратифікація – це імітація зимових умов, що необхідна для дружного проростання (пробудження) насіння навесні.
Узимку насіння зберігають сухим за кімнатної температури в добре провітрюваному приміщенні. Перед стратифікацією помістіть на 2–3 доби у блюдце з водою. Воду щодоби міняйте. Потім витримайте 4–5 год. у розчині марганцівки (5 г на 10 л води). Далі візьміть дерев’яний ящик висотою 15–20 см або інші ємності з дренажним отвором у дні та заповніть шаром добре промитого річкового піску. Змішайте його з насінням (на 1 частину насіння – 3 частини піску) і помістіть ємність у приміщенні з температурою 3–4 градуси.
Пісок можна замінити тирсою або мохом сфагнумом, вони також легкі, пухкі, добре утримують вологу. Субстрат повинен бути постійно трохи зволоженим, але не мокрим. Якщо насіння зовсім небагато, його змішують із субстратом і складають у поліетиленовий пакет із отворами для вентиляції. Пакет можна покласти в піддоні холодильника.
Триває стратифікація насіннячкових близько 90–100 днів. Після цього насіння висівають (можна разом із субстратом) у відкритий ґрунт на глибину близько 2 см. Після дорощування протягом 1–2 років насінні підщепи готові до щеплення.
Вирощені з насіння яблуньки та грушки можна не щепити, а спробувати виростити плодоносне дерево. Яким воно буде, передбачити неможливо, оскільки при розмноженні насінням ознаки материнської рослини повністю не збережуться. У селекції розмноження насінням застосовується для отримання нових сортів.
Іван СИМАКОВ, садівник.