Оскільки використовується гарячий картопляний відвар, то тісто замішується заварним способом, без яєць, тому виходить м’яким, «слухняним», еластичним і підходить для замішування не тільки вареників, а й пельменів. А ще від такого способу приготування є подвійна вигода: варену й розім’яту картоплю використовуємо для начинки, а відвар — для замішування тіста. Адже в ощадливої господині все згодиться для справи!
ТІСТО:
350—400 г борошна
200 мл картопляного відвару
3 столові ложки олії
чайна ложка солі
НАЧИНКА:
500—600 г картоплі
200 г печериць
велика цибулина, олія
сіль і чорний мелений перець (за смаком)
ЗАСМАЖКА:
велика цибулина
олія та вершкове масло (нарівно)
Очищену картопля крупно нарізати, залити водою. Коли закипить, знімати пінку з поверхні. Відварити до готовності. Бульби повинні стати абсолютно м’якими, можуть навіть злегка розваритися. Гриби й цибулину нарізати дуже дрібними кубиками. Розігріти в сковороді олію й обсмажити цибулю, щоб стала м’якою та золотавою, викласти на тарілку. Окремо обсмажити гриби до повного випаровування вологи й рум’яності. Викласти до грибів цибулю, посолити й поперчити за смаком.
Для засмажки на суміші масла й олії обсмажити дрібно нарізану цибулину до золотавого кольору. Коли картопля звариться, час замішувати тісто. У миску просіяти борошно (спочатку 350 г, те, що залишилося, підсипати за необхідності), по центру зробити ямку та влити в неї олію. Не перемішувати. У гарячому картопляному відварі розчинити сіль і влити тонкою цівкою у борошно. Швидко розмішати виделкою, а потім замісити руками. Вийде м’яке тісто, яке не липне до рук. Покласти в пакет і дати відлежатися 30 хв. З картоплі злити відвар, що залишився. Розім’яти товкачиком. Додати гриби й цибулю разом з олією. За необхідності досолити. Тісто тонко розкачати, вирізати кружечки й викласти начинку, зліпити вареники.
Тісто дуже швидко підсихає — це особливість заварного способу, тому не потрібно розкачувати відразу багато — зліпили частину вареників, а потім наступну. Тісто тримайте в пакеті. Усього виходить близько 24 великих вареників. Викласти в киплячу підсолену воду. Варити після того, як спливуть, 3—4 хв. Засмачити засмажкою — вона й аромату додасть, і не дасть вареникам злипнутися.
Порада: якщо готуватимете вареники із солодкою сирною або фруктово-ягідною начинкою, то можна додати у відвар столову ложку цукру.
Готувала Діана ШЕПЕЛЬ.