Галина ГУДЗЬ із Новоград-Волинського, що на Житомирщині, завжди має хороші врожаї помідорів. Каже: успіх починається з власноруч вирощеної розсади. Адже господиня ретельно доглядає її, підживлює та пікірує. Тож розсада виходить міцна.
Цьогоріч, каже Галина Дмитрівна, весна була холодною. Тож поспішати з висадкою розсади у відкритий ґрунт було не варто. Радить: якщо окремі рослини не прижились, розсаду можна підсадити. Врожай, можливо, буде й пізніший, однак на його кількості це ніяк не позначиться. Рослини при посадці на грядки засипає ґрунтом до першого справжнього листочка. Дещо перерослу розсаду радить висадити похило, присипаючи землею вище першого листка.
БАГАТО СОНЕЧКА Й ПІДГОРТАННЯ
Помідорам потрібне яскраве сонячне світло. Ділянка – з пухким, теплим, помірно вологим ґрунтом, багатим на органіку. Добре, якщо торік на цьому місці росли цибуля, морква, огірки, капуста, бобові, кабачки. А от небажані попередники – помідори, картопля, баклажани та перець. Через 8–12 днів після висадки у ґрунт господиня підгортає кущики. Робить це після поливу. А через 2,5–3 тижні після першого підгортання робить це ще раз.
ПОЛИВАЄМО РЯСНО, АЛЕ НЕЧАСТО
Помідори господиня поливає у приямки, по 1 л на рослину. Але найкращий полив – крапельний. А от способом дощування помідори не поливають, бо це створює сприятливі умови для розвитку фітофтори та інших грибкових хвороб.
Слід брати тільки теплу воду. Радить поливати в похмуру погоду або в другій половині дня, перед розпушуванням, під час цвітіння першого та другого грона і після внесення добрив. Але загалом це залежить від погоди. Важливо: поливи не повинні бути частими, інакше корені почнуть розвиватись лише у верхньому шарі ґрунту. До того ж надмірна волога сприяє розвитку фітофтори.
ФОРМУЄМО ПРАВИЛЬНО
Важливим агрозаходом для збільшення раннього врожаю помідорів є видалення пасинків (бокових пагонів). Пасинкування на 2–4 дні прискорює достигання плодів і в півтора-два рази збільшує ранній урожай. Пасинки господиня радить зрізати, коли досягнуть висоти 3–5 см. При цьому залишають маленькі пеньочки (0,5 см). Тоді на цьому місці не утвориться новий пасинок. При пасинкуванні кущі формують в одне, два чи три стебла. При формуванні в одне стебло, каже господиня, видаляють усі пасинки. А при формуванні у 2–3 при першому пасинкуванні залишають відповідно один чи два пагони під першим суцвіттям. Пасинкування потрібно робити регулярно протягом усього сезону. Коли на рослинах утворяться 2–4 китиці, прищипує верхівки пагонів. Над останньою китицею має залишитись 2 листки. Такий захід прискорює достигання плодів. Важливо: чим менше стебел і китиць, тим швидше достигають плоди і більший ранній урожай.
Високорослі сорти потребують підв’язування до кілків або шпалер. Спочатку кущі підв’язують на рівні першого листка, потім – другого грона, далі – третього.
ЛЮБЛЯТЬ ПІДЖИВЛЕННЯ
Галина Дмитрівна каже: її сусіди помідори зазвичай не підживлюють. Мовляв, і так виростуть. Однак внесення добрив значно підвищує врожайність. Через 10–12 днів після висадки розсади у ґрунт господиня робить перше підживлення. Літр гноївки розбавляє у 9 л води і додає 20 г суперфосфату.
Друге і третє підживлення – з інтервалом у два тижні. Можна приготувати комплексне мінеральне добриво: 20 г суперфосфату, 10 г аміачної селітри та 15 г калійної солі на кв.м. Більш доступним для багатьох людей є курячий послід, каже господиня. Його також можна вносити в концентрації 1:20.
Корисними для помідорів будуть настій кропиви та розчин деревної золи.
Записала Лідія ГЕРАЩЕНКО.