Зробити це можна різними способами. Якщо цим зігнорувати, вся розсада може загинути, адже в землі містяться збудники багатьох хвороб. Ми зібрали досвід наших читачів, і ось що вони рекомендують.
Олена РУДИК з Драбівського району Черкаської області розповідає, що раніше, коли зими переважно були морозними, ґрунт для розсади проморожувала, і всі шкідливі мікроорганізми вимерзали. Отже, якщо встановились стійкі морози, мішок із попередньо припасеним ґрунтом щонайменше на тиждень можна виставити надвір. Для більшого ефекту процедуру повторюють 2–3 рази з тижневими перервами.
Невеликі порції ґрунту можна закладати в морозильну камеру. Однак нині, пише читачка, землю для знезаражування пропарює. Тим більше, що збудників деяких хвороб, як-от фітофторозу або кіли, низькі температури не знищують, каже Олена Рудик.
Пропарювати ґрунт зручно у друшляку, застеленому тканиною. Друшляк із порцією землі треба розмістити над каструлею об’ємом 5–10 л, наполовину заповненою водою, та накрити кришкою. Після закипання води прогріти все на малому вогні 20–30 хв. Пара простерилізує землю. Великі порції ґрунту можна пропікати на деку. Для цього читачка насипає на деко добре зволожену землю шаром не товще 5 см та пів години витримує в розігрітій до 70–90 градусів (не вище) духовці.
Невеликі порції ґрунту можна пропікати загорнутими у фольгу. Цей спосіб хороший тим, що зберігається волога, радить ще одна наша читачка, Олександра ЛЕГЕЙДА, і ґрунт добре пропарюється.
Христина СОЛОМІКІНА з Київщини радить піти ще простішим шляхом і знезаразити ґрунт за допомогою мікрохвильової печі. Ємність із землею обов’язково накриває кришкою, також важливо, аби землесуміш для пропарювання була волога. Тривалість обробки залежить від об’єму ґрунту. Приблизно це 6–8 хв. на 1 л при максимальній потужності печі.
Олена ЦАРИК із Маневицького району Волинської області розповідає, що просочує землю для розсади розчином марганцівки (3–5 г кристалів на 10 л води). Цей спосіб, каже читачка, зручний тим, що дуже швидкий. Можна також продезінфікувати ґрунт слабким розчином мідного купоросу (1 ч.л. на 5 л води).
Важливо! Знезараження буде марним, якщо не стерилізувати ємності для розсади, адже на їхніх стінках можуть оселятись шкідливі мікроорганізми. Для цього обробляють хлорним розчином або окропом.
Однак проморожування та пропарювання мають суттєвий недолік, адже при такій обробці гинуть не лише шкідливі, а й корисні мікроорганізми. Тому обробку ґрунту обов’язково проводять завчасно, приблизно за місяць до посіву насіння, щоб устиг відновитись. Корисно додати до нього трохи біогумусу, радить наш дописувач Олексій ВОСТРІКОВ.
Також землю можна обробити біологічними фунгіцидами, зокрема Фітоспорином, що містить корисні мікроорганізми, чи іншими.