Я проживала з чоловіком у цивільному шлюбі. Він помер. Зараз, коли постало питання спадкування, мене прирівняли до спадкоємців четвертої (останньої) черги. Але ж це не справедливо, адже я здійснювала безпосередній догляд за ним, поки хворів. Чи є можливість змінювати черги спадкування?
Любов. Черкаська обл.
Так, є. Зміна черговості одержання права на спадкування — це встановлення іншого спадкоємця, ніж передбачено законом, порядку закликання до спадкування спадкоємців за законом. Існують два способи зміни черговості одержання права на спадкування: за домовленістю спадкоємців (договірний) та судовий.
Договірний спосіб полягає в укладенні договору про зміну черговості між зацікавленими спадкоємцями. Такий договір підлягає нотаріальному посвідченню.
Судовий порядок передбачає пред’явлення позову спадкоємцями наступних черг до спадкоємців тієї черги, яка безпосередньо закликається до спадкування в разі достатності підстав.
Відповідно до частини 1 ст.1259 Цивільного кодексу України черговість одержання спадкоємцями за законом права на спадкування може бути змінена нотаріально посвідченим договором зацікавлених спадкоємців, укладеним після відкриття спадщини. Цей договір не може порушити прав спадкоємця, який не бере в ньому участі, а також спадкоємця, який має право на обов’язкову частку у спадщині.
Судовий порядок може бути застосований зокрема в разі, якщо найближчі родичі ухилялися від виконання обов’язку щодо догляду за спадкодавцем, котрий потребував допомоги через похилий вік, тяжку хворобу або каліцтво, і такий догляд протягом тривалого часу здійснювали інші особи, які хоча й входять до кола спадкоємців за законом, проте не є спадкоємцями черги, яка закликається до спадкування, як у вашому випадку.
Для зміни черговості одержання права на спадкування в судовому порядку необхідно подати до суду позовну заяву. Судовий збір встановлюється відповідно до Закону України «Про судовий збір» та становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 2021 рік, а це — 908 грн.