ВИСАДЖУЮТЬ ЧАСНИК, А НАПРИКІНЦІ МІСЯЦЯ ВИСІВАЮТЬ НА ЗИМУ МОРКВУ, ПЕТРУШКУ
Триває активне збирання врожаю моркви, буряків, капусти, редьки, хрону, зелені літньої посадки. Рослинні залишки потрібно ретельно вибирати з землі і, якщо незаражені, закладати в компост, уражені — знищити.
Якщо в цвітної капусти не встигли сформуватись головки, їх викопують разом із коренями та висаджують у погребі для дорощування. Важливо, щоб вони були з листям! За кілька днів до пересадки капусту ретельно поливають. Викопують разом з грудкою землі і поміщають у ящики.
Ділянки, звільнені від врожаю, перекопують та підживлюють. Грудки землі не розбивають. На них взимку краще затримується сніг, а в морози гинуть личинки шкідників. Можна продезінфікувати та помити теплиці і парники, вивільнені від врожаю.
Триває заготівля гною, дернової землі. Можна розпочати підготовку ґрунту для розсади. В жовтні висаджують часник. Наприкінці місяця також висівають на зиму моркву, петрушку, цибулю, деякі інші культури. Якщо висівали сидерати, їх можна перекопати та загорнути у ґрунт.
НАЙКРАЩА ПОРА ДЛЯ ПОСАДКИ ПЛОДОВИХ ДЕРЕВ ТА ЯГІДНИКІВ
Триває збір врожаю плодових, після чого з-під дерев прибирають усю падалицю та муміфіковані плоди. А ось зі збиранням ягід калини, горобини, глоду, обліпихи та барбарису можна не поспішати — після приморозків вони стануть ще смачнішими.
Жовтень — найкраща пора для посадки плодових дерев та ягідників. Намагайтесь обирати районовані сорти! Також можна висіяти свіже насіння деяких плодових. За зиму воно пройде природну стратифікацію, і навесні легше проросте. Висіяти можна насіння яблуні, абрикоса, персика, шипшини, глоду.
Наприкінці місяця варто впорядкувати крони дерев — вирізати зламані та слабкі, такі, що загущують крону, гілки. Також можна обрізати кущі. Ближче до кінця місяця важливо побілити стовбури. Цю процедуру краще не відкладати до весни. Не можна білити дерева, молодші 3 років, бо після цього у них закупорюються пори кори, порушується газообмін. Перед побілкою зачищають стару кору, мох та лишайники.
Залежно від погодних умов наприкінці місяця можна здійснити профілактичну обробку саду від хвороб та шкідників. Видаляють кореневу порость у бузку, жимолості, сливи, вишні, обліпихи, глоду.
Пожовтіння листя на деревах сигналізує, що вже час перекопувати пристовбурні круги. Глибина перекопування — 10—20 см під деревами та 5—8 см — під ягідниками. Важливо при цьому не пошкодити корені. Перекопування сприяє зниженню кількості шкідників, які зимують у ґрунті. Разом із цим вносять добрива. Норми залежать від типу ґрунту, виду та віку культури. Органіку можна внести з розрахунку 4—8 кг перегною або компосту на 1 кв. м площі. Також вносять фосфорні або калійні добрива: 30—40 г суперфосфату та 15—20 г калійної селітри. Залежно від погодних умов розпочинають підзимовий полив. Опале здорове листя можна закомпостувати.
ЗАКЛАДАЮТЬ НА ЗБЕРІГАННЯ БУЛЬБИ БАГАТОРІЧНИКІВ
Можна продовжити висадку цибулинних рослин. Загальне правило — глибина ям для посадки має бути втричі більшою за розмір цибулин. Під цибулинні відводять окрему грядку або ж висаджують у квітнику між багаторічниками, що повільно ростуть. Для посадки використовують лише здорові цибулини.
У жовтні висаджують багаторічники, зокрема троянди. При покупці вибирайте рослини із закритою кореневою системою. Після посадки пристовбурні круги мульчують тирсою, торфом чи іншим матеріалом. Після перших приморозків викопують бульби гладіолусів, канн, бульбових бегоній, жоржин. Поспішати не варто, бо що пізніше це зробити, то більше поживних речовин вони запасуть у своїх кореневищах. Водночас не можна й допускати, аби підмерзли.
Якщо не зробили це раніше, обрізують стебла багаторічників. У жовтні ще цвітуть деякі види троянд, однак їм уже час готуватись до зими, тож квіти бажано обрізати.
Підготувала Лідія ГЕРАЩЕНКО.