Понад усе на клумбі люблю жоржини. В моїй колекції є чимало різних сортів, деякі – навіть вищі за мене. Останнім часом захоплююся вирощуванням сортів із гігантськими квітками, але їх треба підв’язувати.
У лютому саме час зайнятись живцюванням жоржин. Це найбільш ефективний спосіб їх розмноження. З однієї бульби можна отримати кілька молодих рослин, які повністю наслідуватимуть материнську. Коренебульби зі сховища треба винести в тепле світле приміщення, покласти на стелаж або укласти в ящики та до половини засипати будь-яким субстратом – землесумішшю, тирсою, торфом, піском, кокосовим волокном. Бруньки мають залишитись неприсипаними. Бульби поливаю рожевим розчином марганцівки та перший час тримаю при температурі 20–25 градусів. Поливи здійснюю помірно. Надмірне зволоження так само шкідливе, як і пересушування субстрату. Верхівки бульб бажано періодично обприскувати водою, щоб стимулювати ріст пагонів із бруньок. Уже незабаром вони почнуть відростати. Тепер температуру треба знизити до 15–18 градусів.
Порада: регулювати температуру в приміщенні буває непросто. Можна відділити підвіконня від теплого повітря з кімнати оргсклом, тоді температура на підвіконні знизиться на кілька градусів.
Коли паростки сягнуть у висоту 9–12 см, їх треба зрізати гострим ножем навскіс біля самої основи або виламати з п’яточкою та укорінити в піску (можна в перліті). За кілька днів на материнській бульбі прокинуться інші вічка, з них також проростуть нові паростки.
Над живцями для кращого укорінення бажано встановити тепличку. Приблизно через 5–6 тижнів вони утворять корінці і можна буде пересадити в окремі горщики. У другій половині травня молоді рослини висаджую у відкритий ґрунт. Але перед тим їх незайве загартувати. Вдень паростки виношу на свіже повітря, а вночі – знову до приміщення.
Ділянка для жоржин має бути сонячна, з легким родючим ґрунтом, захищена від північних вітрів. При висадці рослинки заглиблюю до першої пари добре розвинутих листочків. Після посадки одразу поливаю. Бажано також одразу підв’язати молоді жоржини до опор, бо пізніше існуватиме великий ризик пошкодити бульби.
Коли зацвітуть? Та вже того ж року! Для хорошого цвітіння регулярно підживлюю своїх улюбленців мінеральними або органічними добривами. Вперше роблю це через 2–3 тижні після висадки, вдруге – на початку бутонізації, втретє – на початку цвітіння, а потім ще двічі з інтервалом у два тижні.
Раніше я припускалася помилки – намагалася пророщувати бульби вже у січні. Однак у цей час світловий день ще дуже короткий, тому доводилося їх по 12 годин досвічувати фітолампою. Тож усьому свій час.
У рослин, вирощених із живців, вищий імунітет, більша стійкість до хвороб, а квіти навіть виходять крупнішими. Посадковий матеріал таким чином омолоджується.
Материнську бульбу після зрізування всіх живців можна також висадити у ґрунт.
Той, хто теж займається розмноженням жоржин, може також запитати, чи не простіше розмножити їх діленням бульб? Адже живцювання – досить клопітний метод. Усе вірно, однак якість рослин, отриманих із бульб, зазвичай гірша. Хоча й від ділення бульб також не відмовляюся. До слова, сортові бульби жоржин коштують від 50 до 100 і вище грн за штуку. Ви ще вагаєтесь?
До речі, це непоганий спосіб підробітку для тих, хто хоче заробляти на квітах. Адже молоді укорінені жоржини або бульби, які вони сформують із часом, можна продавати.
Інна МІНЯЙЛО. Запорізька область.