Мульчування суничних грядок допомагає зберегти у ґрунті вологу, перешкоджає появі бур’янів, а також запобігає контакту достиглих ягід із мокрою землею. Адже від цього суниця забруднюється, а у вологі роки ще й уражується гнилями. Волога земля під шаром мульчі приваблює дощових хробаків, на ґрунті не утворюється кірка.
Мульчують суницю органічними та неорганічними матеріалами. До останніх належать поліетиленова плівка, спанбонд, руберойд та інші. Їх перевага – довговічність. Органічна мульча – це сіно, солома, тирса, хвоя тощо. Вони добре збагачують ґрунт органікою, поліпшують його структуру, однак таке покриття потрібно регулярно замінювати. Неорганічними матеріалами суничні грядки зазвичай вкривають при посадці, у вересні. А от мульчування органікою розпочинають навесні, коли на кущиках з’явиться зав’язь. Перед мульчуванням видаляють бур’яни, старі вуса, торішнє листя та інше сміття. Грядки злегка розпушують, кущики поливають і підживлюють.
СОЛОМА. Вважається найкращим варіантом мульчі. Чудово пропускає повітря, відбиває сонце. Після поливу така поверхня досить швидко підсихає, що запобігає появі сірої гнилі. Укладають солому навколо кущиків рівним шаром завтовшки 10–12 см. Згодом матеріал дещо осяде.
ТИРСА. Добре стримує ріст бур’янів, відбиває сонячні промені, не до смаку слимакам. Із нею легко працювати. На відміну від соломи, добре лягає рівним шаром і має красивий вигляд на грядках. Укладають тирсу шаром 3 см. Дехто з садівників не застосовує цей спосіб через те, що тирса витягує з ґрунту азот. Але перед використанням вона має відлежатись протягом кількох місяців. Можна також внести на грядки азотовмісні добрива: нітроамофоску, коров’як, курячий послід. Приміром, застосовують розчин сечовини – 200 г на 10 л води. Тирсу від ДСП використовувати не можна!
ХВОЯ. Дехто нарікає, що така мульча не надто надійно захищає від бур’янів. Але велика її перевага – хороший захист від слимаків. Також хвоя добре стримує розвиток грибкових інфекцій, дезінфікує землю. Дещо підвищує рівень кислотності у ґрунті. Тому часто хвою змішують із золою. Розсипають шаром 3 см. Хвоєю суницю мульчують також на зиму.
СВІЖОСКОШЕНА ТРАВА. Її використовують, попередньо потримавши 2–3 дні на сонці та періодично перевертаючи. Також важливо, щоб не містила насіння.
ТОРФ. Добре вбирає вологу та стримує її випаровування. Запобігає росту бур’янів. Однак доступний далеко не скрізь.
ПЕРЕГНІЙ І КОМПОСТ. Добре захищають рослини від переохолодження та перегріву. А землю – від пересихання. Збагачують кущики поживними елементами, поліпшують структуру ґрунту. Однак таке покриття треба буде часто оновлювати.
Важливо пам’ятати, що мульча добре зберігає у ґрунті вологу. Тому кількість поливів садової суниці під «ковдрою» скорочують. Поливають вранці. З часом шар мульчі тоншає, тому за потреби її підсипають. Наприкінці сезону органічну мульчу прибирають.
Руслан ВЛАСЕНКО.