Нещодавно почули ми з чоловіком про нову службу, що створена в Україні, — ювенальну пробацію. Розкажіть, що це таке, і як вона може допомогти дітям, які вже мають проблеми із законом. На жаль, це стосується і нашого неповнолітнього внука.
Від таких проблем ніхто не застрахований. Навіть у зовні цілком благополучних родинах може трапитися неочікуване: повідомлення співробітника поліції про скоєне дитиною правопорушення, слідство, прокуратура, суд, вирок, покарання… І повна необізнаність батьків, рідних, або й законних представників підлітка про процес, через який їм усім доведеться пройти. Допомогти в цьому може ювенальна пробація — окрема організаційна структура, створена в рамках реформування системи кримінальної юстиції щодо неповнолітніх в Україні, розповіли про яку в секторі ювенальної пробації м. Києва, філії Державної установи «Центр пробації» у м. Києві та Київській області.
Ювенальна пробація
Це система заходів, спрямована на виправлення засуджених неповнолітніх без їх перебування в місцях несвободи, тобто без ізоляції від суспільства, відриву від сім’ї, навчання та спілкування з однолітками. Вона дозволяє звести до мінімуму шкоду психоемоційному стану підлітка.
Центри ювенальної пробації створені, аби знизити рівень рецидиву злочинів, щоб ті, хто перебував у конфлікті із законом, отримали другий шанс, швидше поверталися до нормального життя.
Пробація починає займатися правопорушником ще тоді, як прокурор передає в суд обвинувальний акт і починається судовий розгляд. Орган пробації за дорученням суду готує досудову доповідь. Ця новація введена в Україні в 2017 році.
Досудова доповідь
Законодавчі умови для реалізації досудової пробації, повноважень персоналу органів пробації визначені Законом «Про пробацію» та Кримінальним процесуальним кодексом України. Досудова доповідь — це формалізована інформація, що характеризує обвинуваченого, з метою прийняття судом рішення про міру його відповідальності.
Потрібна для того, щоб суддя мав можливість винести справедливий вирок, отримавши відомості не лише про неправомірний вчинок, але й додаткову інформацію про особу, яка підозрюється у його вчиненні, дізнатися про обставини її життя, що могли стати причиною злочину, а також про заходи, які пропонує орган пробації для усунення таких обставин, із метою попередження нових правопорушень.
Важливо, що досудова доповідь не може використовуватися у кримінальному провадженні як доказ винуватості (або невинуватості) обвинуваченого у вчиненні злочину.
Працівник органу пробації збирає інформацію про неповнолітнього, зокрема, направляє запити до інших державних органів та установ, і, що найважливіше, — запрошує обвинуваченого разом із батьками або законними представниками для проведення бесіди, під час якої з’ясовуються відомості про життя, оточення, особисті якості дитини. Він має право спілкуватися і з найближчим оточенням обвинуваченого, його знайомими, отримувати інформацію з матеріалів кримінального провадження, від соціальних служб, з місця роботи, навчання, проживання тощо. Узагальнена інформація направляється в суд, який може врахувати її при прийнятті рішення у справі. Крім того, законодавством передбачено право обвинуваченого на ознайомлення з текстом досудової доповіді до того, як буде направлена до суду, і у випадку заперечень з приводу її змісту він може письмово викласти своє бачення в поясненні, яке також буде направлено до суду.
Оцінюючи ризики вчинення повторного кримінального правопорушення, визначаються сфери життя підлітка, які потребують особливої уваги при плануванні та подальшому проведенні виховної роботи з ним.
Такий індивідуальний підхід допомагає йому усвідомити причини та наслідки скоєння злочину, застерігає від повторних правопорушень.