У другій половині літа набридливі мухи особливо надокучають. Вони дзижчать, повзають по продуктах, кусаються і псують нам настрій. Багато хто вважає, що мухи стають злими тому, що відчувають прихід осені, а отже, і своєї загибелі. Але це не так.
Звичайні мухи існують за рахунок рослинної їжі та відходів життєдіяльності людей, тому не кусаються. Їх носик не пристосований до іншої їжі, і вони не можуть раптово змінити свої смакові вподобання. Справжніми хижаками-кровопивцями є мухи-жигалки. Кінець літа – початок осені вважають їхнім життєвим циклом, періодом, коли популяція зростає в рази.
Жигалка за зовнішнім виглядом дуже схожа на звичайну муху. Єдина відмінність у тому, що в неї є хоботок з хитиновими зубами, якими кусають як самки, так і самці.
Муха-жигалка наприкінці літа буквально звіріє, встромляючи свій хоботок у шкіру тварин і людей для того, щоб насититися кров’ю, потреба в якій зростає в кілька разів. Вона потрібна їй для дозрівання і відкладання яєць, інакше залишиться безплідною. Кусає найчастіше ноги, впорскуючи отруйну слину, яка запобігає згортанню крові.
Жертва в цей момент відчуває різкий і пекучий біль. Місця укусів опухають і чешуться. Зазвичай симптоми зникають самостійно. В окремих випадках можлива алергічна реакція у вигляді припухлості, почервоніння та свербіння в місці укусу, а також нудота, запаморочення, утруднення дихання, спотворення зору. У разі легкої реакції слід обробити місце укусу перекисом водню. Припухлість змастити кремом проти укусів комах, на кшталт псиністилу. За наявності алергічної реакції прийняти антигістамінний засіб. За відсутності лікарських препаратів – зробити содову примочку. Для цього у склянці теплої води розвести столову ложку соди. Просочити бинт розчином і прикласти до місця укусу. Це допоможе позбутися свербіння і печії.
Жигалка – небезпечна, вона переносить чимало збудників важких захворювань: сепсис, туляремію, трипаносомоз. Слід по можливості оберігати себе і дітей від них. Заходи боротьби такі самі, як і зі звичайними мухами: липка стрічка, мухобійка, ультразвукові прилади для відлякування, на вікнах і дверях – москітні сітки, на вулиці застосовувати репеленти. На крайній випадок обробіть оселю, а також стійла, господарські приміщення і навіть купи гною інсектицидом. Потрібно стежити за чистотою в домі, вчасно виносити сміття, не залишати зібрані підгнилі фрукти та овочі поблизу житла. У дворі приватного будинку або на дачі можна посадити, розставити у вазах або розвісити букети рослин із різким запахом, які відлякують мух: бузини, лаванди, герані, базиліка, м’яти, полину, бадилля помідорів, бутони гвоздики. У місцях відпочинку розмістити миски з оцтом і липкі пастки, змішавши рідкий мед або варення з крохмалем. Їх вистачить на добу.