А зберігає її аж до наступного врожаю, запевняє господар із Ружина, що на Житомирщині, Володимир КОЛІЩУК, який вирощує картоплю не лише для своєї чималої сім’ї, а й на продаж.
З часом картопля лише дорожчає, тож Володимир Федорович особливе значення надає правильному її зберіганню. Минулої зими продавали з сином по 13–14 грн за кг. Покупців не бракувало.
Господар каже: після збирання картоплі важливо не поспішати закладати її на зберігання. Бульби повинні достигнути, шкірочка – зміцніти, смак – поліпшитись. Такий період триває близько двох тижнів за температури 13–18 градусів. За цей час проявляться усі приховані ураження картоплі. Важливо, щоб вона в цей час лежала не на сонці, а в сухому, темному, добре провітрюваному приміщенні. Перед закладанням слід ретельно перебрати її і закладати лише цілу та здорову.
МІЙ ПОГРІБ – МОЯ ФОРТЕЦЯ
Погріб господаря – справжній «бункер», обладнаний численними поличками та ящиками. Перед закладанням на зберігання врожаїв городини він щороку ретельно готує його: просушує, дезінфікує полиці 3-відсотковим розчином мідного купоросу. Стіни білить: у 10 л води розводить 2 кг гашеного вапна, 1 кг мідного купоросу та 150 г солі. Так робить двічі з інтервалом у тиждень. Зарадить і хлорне вапно: 400 г на 10 л води. Після цього ретельно просушує.
Господар каже: правила зберігання картоплі прості, потрібно лише дотримуватись їх. Найкраще зберігається бульба за температури 2–4 градуси та відносній вологості 85 відсотків. За нижчої втрачає пружність, а за вищої швидше прокидаються вічка, розвиваються грибки та віруси, бульби загнивають. Володимир Федорович згадує: раніше зберігав вирощену городину у погребі старої бабиної хати, що стоїть поруч із його двором. Але той погріб був сухий. Підвищувати в ньому вологість доводилось обприскуванням стін та стелі водою з пульверизатора. Також радить особливу увагу приділяти вентиляції. У нього – припливно-витяжна.
СПОСОБИ ЗАКЛАДАННЯ
Важливий нюанс, про який часто забувають: на зберігання закладають пізні сорти. Картоплю на продаж господар висипає у сітчасті мішки. У них вона добре вентилюється й транспортувати зручно. Мішки, каже, можна укладати штабелями не вище 1,5 м. Обов’язково – на піддони. Частину врожаю зберігає на стелажах у решітчастих ящиках. Розміщує тару на відстані не менше 5 см одна від одної і не менше 3 см від стіни, аби вільно циркулювало повітря. Якщо ящики стоять на підлозі, мають бути підняті на висоті 15–20 см.
Та картопля, яку сім’я споживає майже щодня, зберігається у засіці з отворами у бортах. Сюди також важливо засипати картоплю шаром не вище 1,5 м. Але теж не на підлогу, а на решітчасті піддони. Тоді нижні шари продуватимуться повітрям. Часто картоплю зберігають просто насипом. Але і тут важливо подбати про хороший повітрообмін, застерігає господар.
ТАК ЩЕ БАБУСЯ РОБИЛА…
Ідеальні «сусіди» для картоплі – буряки. Вони чудово вбирають зайву вологу. Їх укладають на картоплю в 1–2 шари. Щоб бульби краще зберігались, їх перекладають свіжим листям горобини, папороті, бузини, гілочками сосни або ялини. Проростання картоплі затримує м’ята. Дуже добре зберігатиметься картопля, якщо перекласти її лушпинням цибулі.