Одна з найпоширеніших хвороб садової суниці – бура плямистість, причиною якої є гриб. На листі з’являються буро-коричневі круглі або овальні плями, що нагадують опіки. Осередки хвороби можуть спостерігатися також на стеблах і квітконосах.
Розвивається хвороба із квітня до середини літа. У підсумку майже вся заражена зелена маса відмирає, що, звісно, негативно позначається на врожайності. З середини серпня на кущах починають відростати молоді листочки, й здається, що вони одужали. Однак згодом стає помітно: також уражені. Причиною появи хвороби є порушення правил вирощування: загущеність посадок, надмірний полив, бур’яни, а також – сирість чи тимчасове похолодання. Хворобу також можуть переносити комахи.
Оскільки бура плямистість має грибкове походження, боротися з нею ефективно допомагають фунгіциди: Хорус (близько 25 грн за пакетик 3 г), Скор (близько 20 грн за пакетик 2 мл), Топсин (від 10 грн на 10 г), Ридоміл голд (близько 30 грн за 25 г) та інші. Однак лікування хімічними препаратами не можна здійснювати з моменту утворення зав’язі до плодоношення. Можна вести боротьбу й народними методами. Вони хоч і менш ефективні, однак безпечні на будь-якому етапі росту. Це може бути розчин марганцівки (5 г на 10 л води). А можна приготувати складнішу суміш: у 10 л води додати 5 г марганцівки, 2 ст.л. соди та пляшечку йоду. Для кращого прилипання додають трохи подрібненого мила. Обробляють за прохолодної погоди, і не лише кущі, а й землю довкола. Небажано застосовувати на таких посадках органічні добрива, особливо гній, бо сприяє розповсюдженню грибкової флори.
Аби запобігти поширенню грибка, важливо не давати кущам сильно розростатись. Сухе листя довкола регулярно прибирають. Рослини з ознаками хвороби потрібно одразу знищувати. Ділянку важливо регулярно очищувати від бур’янів. До складу добрив обов’язково має входити калій, цей елемент робить рослини стійкішими до хвороб. А ось підживлення азотом краще виключити. Його надмір призводить до розростання зеленої маси, і при підвищеній вологості вона швидко загниватиме. Важливо контролювати вологість, не допускаючи сирості. Не можна поливати ягідник холодною водою.
Не варто вирощувати садову суницю на одному місці більше 4–5 років. Грядку з хворими рослинами викошують, а наступного року здорові кущі висаджують на новому місці. Краще віддати перевагу стійким до хвороби сортам. Не забувайте, що грибок довго може зберігатись у землі.
Лідія ГЕРАЩЕНКО.