Настав час подумати про теплі зимові речі. Універсальний та найбільш зручний варіант верхнього зимового одягу — пуховик або ж куртка чи пальто на синтепоні, особливо якщо фінансові можливості не дають змоги придбати недешеві дублянку чи шубу. То що ж краще обрати — пух чи синтепон?
Пуховик — незамінна річ зимового гардероба. Він комфортний у носінні і може слугувати багато років, якщо за ним правильно доглядати. Для його виготовлення використовують тільки пух водоплавної птиці — гусей або качок. Найтепліші та найлегші виготовлені з гагачого пуху, який збирають у гніздах гаг (родина качкових). Вони дуже дорогі, тому якщо побачите дешевий пуховик і вас запевнятимуть, що він із гагачим пухом, — не вірте.
У якісного пуховика відсоток пуху має бути не нижчим, ніж 80, а 20 відсотків — «набивка», частіше перо. Це співвідношення вказують на етикетках у вигляді дробу. Найпоширеніше — 70/30.
У будь-якого пуховика наповнювач розподілений по пухових блоках-квадратах. Вони не повинні бути дуже великими, якщо ж перевищують 20×20 см, то пух збиватиметься біля нижнього шва, і куртка чи пальто не триматиме тепло. Розрізняють речі з одно- і двошаровим пухом. Останні — найтепліші.
Пух має вільно розташовуватися у блоках, не збиватися у грудочки, бути без некомфортних відчуттів і поколювань. Якщо відчуєте щось подібне — значить, пух відібрали неякісний. Важливий показник його якості — коефіцієнт пружності, який позначають F.P. (fill power). Він визначає, як легко пуховик відновлює форму після зминання. Щоб перевірити це, стисніть пуховий блок і різко відпустіть. Якісний миттєво відновлює свою форму. На етикетці речей також вказують стандарт пуху. Напис DIN EN 12934 означає, що пух відповідає європейському стандарту якості і пройшов необхідну обробку, а саме промивку, дезінфекцію та сушку.
Останнім часом дедалі більше користуються популярністю вироби із використанням штучної сировини — синтепону. За своїми характеристиками такі речі мало чим відрізняються від натуральних, вони більш практичні й дешевші. Є хорошим варіантом для м’якої зими.
Синтепон буває дешевий і дорогий. У першого зазвичай волокна наповнювача з’єднані між собою за допомогою клею. Оскільки це синтетичний волокнистий утеплювач, 28 відсотків теплозберігальних якостей якого втрачається після прання, тому прати такі речі не бажано. У дорожчих як наповнювач використовують голкопробивний або термоз’єднаний синтепон, і щодо нього можна застосовувати машинне прання. А ще синтепонові куртки та пальта менш «стійкі», ніж пухові, і можуть стати непридатними вже через 1—2 роки.
Іноді синтепону віддають перевагу через те, що з пуховиків «лізе» пух, чіпляючись до одягу. Насправді ж таке відбувається лише із неякісними виробами.
У домашніх умовах правила прання пуховиків і синтепонових речей майже однакові: при температурі не вище 40 градусів із дбайливим віджимом. Можна у барабан пральної машини покласти кілька тенісних м’ячиків — вони не дадуть пухові збитися у грудочки. Звертайте увагу на те, щоб у складі прального порошку чи іншого мийного засобу, що використовуєте, не було вибілювача. Такі вироби також не можна попередньо замочувати і після прання викручувати. За ручного прання потрібно лише злегка віджати. Сушити речі слід у горизонтальному положенні або повісивши на плічка, але в жодному разі не на батареї. У пуховику ще потрібно розбити грудочки пуху у кожному блоці.
Проте і з цих правил бувають винятки, тож будьте уважні, адже і в дорогому виробі може бути замаскована дешева підробка.
Наталія ГОРАЙ.