«Гарно, як у раю» – часто кажемо за різних обставин, хоч ніколи там не були. Як розуміти це порівняння?
Тамара. Сумська область.
Почнімо з того, що поняття раю багатозначне. За Біблією створені Богом і поселені там Адам і Єва втратили рай унаслідок гріхопадіння, були вигнані Господом Богом з Едемського саду, аби обробляли землю, з якої були створені. З Книги Буття відомо, що з раю витікала ріка, яка розділялася потім на чотири: Тигр і Євфрат, а дві з них, за деякими джерелами, є підстави тлумачити як Інд і Ганг. Отож географічно місце знаходження раю можна доволі точно визначити.
У християнстві рай – альтернатива пеклу, Царство Небесне, до якого душі обраних праведників потрапляють по завершенні земного шляху, сповненого страждань і випробувань. Вірні за земного життя прагнуть до нього, намагаючись прожити гідно.
Картини раю зустрічаємо й у давніх переказах, де він описаний як чудовий сад, де все довкола квітує і співають птахи. Саме таким, напрочуд привабливим для людини, здавна зображували рай митці. Може, саме з огляду на це ми часом і говоримо: «Добре, як у раю».
«Порадниця» принагідно переадресувала це запитання Митрополиту Луцькому і Волинському Михаїлу.
– Рай – це насамперед безгрішний стан душі. «Гарно, як у раю» – можна сказати про стан душі, перебуваючи в якому, людина насамперед бачила Бога. Бо коли згрішила, то сховалася від Бога. А коли бачила Його, то видимою їй ставала й уся гармонія буття Божого. І тому все, що стосується пам’яті про рай, ми сьогодні згадуємо як райські умови, райський стан, говорячи не про матеріальне забезпечення, а про красу. «Як у раю» – тобто гарно, гармонійно, душевно і з присутністю Божою.
Шукала відповіді Ольга ГОЙДЕНКО.