Багато хто в сезон овочів, ягід, фруктів, салатної зелені нового врожаю переходить на рослинну дієту, щоб позбутися зайвих кілограмів. Справді, внаслідок цього до організму надходить низькокалорійна їжа. Проте, як правило, вона швидко перетравлюється, і людина частіше відчуває голод, а отже, має потребу попоїсти. А якщо задовольняє це бажання, то разом із новою порцією страв споживає хоч і в малих кількостях, але ж додаткові калорії.
Тому організму не доводиться їх трансформувати, розщеплюючи запаси власного жиру. Крім того, разом із солодкими ягодами, фруктами споживаємо вуглеводи, які також можуть перетворюватися на жир.
І це лише одна з причин того, що огрядна людина, «сівши» на рослинну дієту, не бачить результатів — поліпшення своєї статури. Річ у тім, що мозок контролює надходження поживних речовин до організму, тож помічає й зміни в харчуванні. Якщо значно зменшується кількість калорій, то вмикається механізм їх заощадження. Людина й сама може помітити, що стає менш активною, енергійною, швидко стомлюється, частіше відчуває потребу відпочити. Вага тіла не зменшується. Цей стан дістав назву «метаболічне плато». Аби мозок збагнув, що в режимі харчування сталися не збій або тимчасова затримка надходження звичних речовин, а змінився раціон, потрібен певний час. Його тривалість залежить від індивідуальних особливостей організму, ритму і темпу метаболічних процесів (обмін речовин).
Щоб процес скидання зайвої ваги, як мовиться, пішов, доцільно дотримуватися нескладних принципів. По-перше, зменшити порції, аби шлунок поволі почав ущільнюватися. По-друге, частіше пити чисту воду (не мінеральну, негазовану). По-третє, можна «перебивати» апетит продуктами з високим глікемічним індексом, наприклад, у разі відчуття голоду з’їсти скибочку білого хліба. І, звісно, для спалення зайвих калорій потрібна фізична активність.
Ще кілька передумов для схуднення. Треба добре висиплятися: як довела науково-медична статистика (США), люди схильні вживати більше їжі, якщо їхній нічний сон триває менше 7–8 год. Крім того, організмові потрібні поточна детоксикація (виведення отруйних речовин за допомогою абсорбентів) і прийом антиоксидантів (вітаміни С, Е, зелений чай).
Зазвичай жир відкладається по обидва боки живота (абдомінальний тип відкладень). Тож для приведення талії в норму слід якомога частіше виконувати нескладні гімнастичні вправи.
Вихідне положення — лежачи на підлозі. Тримаючись на боці, піднімайте ноги під прямим кутом відносно тулуба. Повторювати по 20 разів на лівому і правому боці.
Вихідне положення те саме. Руки підкласти під потилицю. Виконуємо вправу «велосипед»: крутимо уявні педалі 3–5 хв.
Вихідне положення — стоячи. Робимо 20 присідань. Спина пряма, м’язи живота напружені.
Із боків та живота добре прибирають жир вправи з хула-хупом.
Усі ці рекомендації можуть бути ефективними, якщо для їх застосування немає прямих протипоказань. Приміром, печінка «не любить» голоду, а нездорові шлунок, кишечник — сирої їжі рослинного походження. Пам’ятаймо, що універсальних дієт немає. Гімнастичні ж вправи, а поготів надмірні фізичні навантаження, — не для людей з вадами серцево-судинної системи, зокрема гіпертонічною хворобою. Якщо є системний розлад обміну речовин, то без цілеспрямованого лікування схуднути навряд чи вдасться.
Тому перед застосуванням будь-якої методики для нормалізації ваги тіла слід порадитися з лікарем, обізнаним із особливостями вашого організму.
Павло ЗАСУНЬКО, лікар.