Гуслянка — один з продуктів карпатської кухні, який використовують не тільки в чистому вигляді як напій, а й як добавку. Кисла (квасна) гуслянка є прекрасним доповненням до баношу, картоплі, борщів. Легенда свідчить, що рецепт гуслянки людям подарували мольфари як напій здоров’я, молодості та довголіття.
Як розповіла бабуся Марія з Івано-Франківщини, що поділилася рецептом, вона доводить до кипіння домашнє молоко, залишає остигати до теплого стану, потім щедро обмащує стінки глиняного глечика домашньою жирною сметанкою та акуратно виливає молоко. Ставить на ніч на теплу піч — якщо занадто велика температура буде тривалий час, то консистенція вийде зернистою, а гуслянка має ніжну текстуру. Потім ставить у холодильник на кілька годин — гуслянка ще більше загусне.
Спробуйте приготувати вдома: на 1 л молока (краще домашнього, але підійде магазинне 3,6%) візьміть 100 г кислої жирної сметани. Закип’ятіть молоко, зачекайте, поки охолоне до стану, коли можна буде тримати в ньому палець. Внутрішні стінки горщика або скляної банки обмажте сметаною, налийте молоко (не перемішуючи), укутайте рушником. Кришкою не накривайте (можна прикрити марлею) і поставте в тепле місце (наприклад, поруч із батареєю годин на 12). Далі дайте постояти за кімнатної температури ще години 4. Потім приберіть у холодильник, намагаючись банку не збовтувати, на добу, а краще — на дві. Далі дістаємо готовий густий молокопродукт. Смачного!
А будете в Карпатах, обов’язково скуштуйте цей напій, адже гуслянку в магазинах, на жаль, не купите.
Діана ШЕПЕЛЬ.