Пропоную читачам улюбленої газети кілька способів, як приготувати знезаражувальні та поживні суміші для замочування насіння перед посівом. Частину цих способів використовувала ще моя мама, а частину я збирала і випробовувала сама. Деякі з них брала і з «Порадниці». Нині ж для зручності зібрала їх.
Насіння перед посівом не зайве буде дезінфікувати. Це знизить ризик захворювання городини.
Перекис водню. На 1 частину 3-відсоткового перекису 2 частини води. Насіння витримують пів години. Замість перекису можна скористатись 0,05-відсотковим розчином хлоргексидину (нерозведеного).
Горілка. Вона розм’якшує тверду оболонку насіння, що полегшує проростання. Замочують на 15 хв.
Перманганат калію (1-відсотковий розчин). Замочити насіння на 15–20 хв.
Борна кислота. На 1 л води 0,2 г препарату. Витримати добу.
Зеленка. Пів чайної ложки розвести у 100–150 мл води, витримати насіння пів години.
Настій часнику. 2–3 зубчики подрібнити на кашку та залити половиною склянки води. За годину настій процідити та замочити в ньому насіння на 1–2 год.
Настій гірчиці. Четверту частину чайної ложки порошку гірчиці залити половиною склянки теплої води та замочити насіння на 3–4 год.
А щоб рослини з насіння виросли міцнішими, замочіть їх ще й у поживному розчині. Пропоную такі варіанти.
Настій золи. На 1 л води додати 2 ст.л. золи, перемішати та настояти добу. Насіння будь-яких овочів замочити перед посівом на 5–6 год.
Сушені гриби. Цим способом зі мною поділилась одна жіночка з Трускавця, краю, де готують багато страв із грибів. Отже, залийте окропом гриби та настоюйте 5–6 год. А після проціджування цю воду не виливайте, а замочіть у ній насіння. Як відомо, гриби містять багато усіляких мікроелементів, які частково переходять у воду при замочуванні.
Медовий розчин.1 ч.л. меду розбавляють у склянці теплої води. Солодка ванна має тривати 5–6 год.
Картопляний сік. Кілька картоплин покласти в морозильну камеру до повного проморожування. Потім викласти та дочекатись, поки розморозиться (з такої картоплі легше вичавлювати сік). Замочити насіння на 7 год. Чомусь вважається, що картопля – це передусім крохмаль. Насправді ж у ній міститься безліч корисних елементів, якими й поділиться з насінням.
Сік алое. Зрізати 3-річне листя та витримати протягом тижня-двох замотаним у фольгу в холодильнику. Потім вичавити крізь марлю сік і розбавити водою 1:1. Замочити насіння на добу. Алое не лише насичує його корисними елементами, а й знезаражує.
Настій ромашки. Добре підходить для капусти, квасолі, гороху, редиски. 20 г сухої подрібненої трави ромашки заливають 300 мл окропу та настоюють до охолодження. Проціджують і замочують насіння.
Бурштинова кислота. 1 г бурштинової кислоти розчинити в 1 л теплої води, а потім на добу замочити насіння.
Можна замочити насіння перед посівом у звичайній воді. Це пришвидшить проростання. Намагайтесь не використовувати водопровідну воду з-під крана, у якій міститься хлор. Якщо іншої немає, таку воду треба відстояти протягом 2–3 днів. Але за можливості все ж беріть талу або дощову. Все насіння я замочую у блюдці. Після чого промиваю в чистій воді та злегка підсушую. До речі, якщо насіння багато, раджу замочувати у пластикових коробочках з-під яєць. Це дуже зручно. У кожній комірці – окремий сорт.
Ніна ПИСАРЕВСЬКА. Чернігівська обл.