ПРАВИЛА ЗБЕРIГАННЯ ЯБЛУК
Для всіх овочів чи фруктів існують свої «десять заповідей» правильного зберігання. Яблука – не виняток. Хоч би як ретельно вибрали місце і приготували тару, вони довго не пролежать, якщо не дотримуватися основних правил.
Правило перше. Відбирайте на тривале зберігання лише зимові сорти. Якщо хочете ласувати свіжими яблучками всю зиму та весну, ваш фаворит – зимові яблука з товстою шкіркою та природним восковим нальотом. Такі сорти можуть зберігати свіжість 5–8 місяців. Осінні сорти, в принципі, теж придатні для зберігання, але не довше за кілька місяців. Літні ранні сорти яблук більше двох тижнів не витримають навіть у холодильнику.
Правило друге. Будьте обережні при збиранні врожаю. Зривайте яблука разом із плодоніжками і дбайливо укладайте в ящики, коробки або відра, намагаючись якнайменше пошкодити восковий наліт. Зимові рекомендують збирати трохи недозрілими, щоб потім достигали в процесі зберігання.
Правило третє. Не переносьте тару з яблуками з теплого приміщення в холодне і назад. Вони не люблять великих перепадів температур. Якщо ви спочатку поставили коробку з яблуками в коридор, а через місяць вирішили винести її на прохолодний балкон, чекайте на збільшення кількості зіпсованих.
Правило четверте. По можливості зберігайте яблука окремо від інших овочів та фруктів. Не секрет, що яблука сприяють швидкому дозріванню всіх фруктів та овочів, що є сусідами з ними «на полиці». Виною всьому етилен, який під час зберігання яблука виділяють у великій кількості. Овочі та фрукти, що зберігаються поряд, швидко перезрівають і починають псуватися. А самі яблука від такого сусідства втрачають соковитість і стають борошнистими.
… I МОРКВИ
Є кілька способів зберігання моркви.
У піску. На дно дерев’яного або пластикового ящика насипають шар піску (не більше 5–6 см). Поверх викладають моркву, при цьому коренеплоди не повинні торкатися один одного. Овочі посипають піском. Чергування шарів повторюють до наповнення ящика, з розрахунку, щоб верхній шар моркви був повністю вкритий піском.
У цибулевому або часниковому лушпинні. Фітонциди, що містяться в ньому, активно борються з бактеріями, грибками, спорами цвілі.
У поліетиленових мішках. Відсортовані овочі укладають в мішок і у відкритому вигляді виставляють на зберігання в погребі.
У глині. Кожну морквину окремо вмочують у розведену до стану рідкої сметани глину. Після цього овочі необхідно гарненько просушити й укласти на зберігання в дерев’яний ящик або картонний короб.
У хвойній тирсі. Відсортовану моркву укладають в ящик або на полицю, покриту хвойною тирсою. Зверху овочі також укривають стружкою хвойного дерева. Фенольні речовини ялин, сосен або ялиць відмінно перешкоджають розвитку процесів гниття.
Так само можна перед укладанням в яму обприскувати або пересипати моркву біопрепаратом Фітоспорин-Антигниль. Корисні бактерії, які містяться в ньому, сприяють пригніченню патогенної мікрофлори і подовжують термін зберігання овочів без гнилі та хвороб.
Підготував Руслан ВЛАСЕНКО.