Любов ГАЛЕЦЬКА з Житомирщини намагається майже не використовувати на городі «хімії». Каже: в саду без хімічної обробки сьогодні не обійтися, а от плекати городину легше, хоча й часу забирає чимало. На її грядках стрункими рядками ніжаться на сонці розкішні капустини. Їх також, розповідає господиня, обробляє від шкідників народними засобами. Своїм досвідом поділилась і з нами.
ВІД ПОПЕЛИЦІ
Якщо шкідника небагато, зарадить мильний розчин (300—400 г натертого на тертушці господарського мила на 10 л води). Настій з тютюнового пилу та золи: взяти по склянці тютюнового пилу та золи, по ст.л. гірчиці та рідкого мила і залити все 10 л гарячої води. Настояти добу. Відвар тютюну: 400—500 г тютюнового листя залити 2 л води, прокип’ятити 2 години. Процідити, додати 40—50 г господарського мила та довести до об’єму 10 л. Відвар часнику (ефективний від багатьох шкідників): 700—800 г нечищених головок подрібнюють та заливають 10 л води. Кип’ятять 2 год. Перед поливом розводять водою у пропорції 1:1. Розчин нашатирного спирту (зарадить не лише від попелиці, а й від слимаків та деяких інших шкідників): 50 мл на 5—6 л води.
ВІД ГУСЕНІ
Рослини слід посипати харчовою содою. Зарадить і настій деревію звичайного. Його застосовують не лише від гусені, а й від попелиці: 800 г стебел із листям та квітами заливають окропом і настоюють протягом пів години. Додають води до об’єму 10 л та настоюють ще 4 дні. Для кращого прилипання додають 40 г мила.
ВІД СЛИМАКІВ
Землю між грядками посипають товченою яєчною шкаралупою, гірчичним порошком. Але назбирати необхідну кількість яєчної шкаралупи проблематично. Варіант — розкласти на грядках пастки зі шкірочок гарбуза чи інших залишків овочів та фруктів. За ніч слимаки зберуться на «частування», і вранці їх можна буде легко зібрати та знищити. А ще господиня розкладає у міжряддях кропиву. Щоправда, та швидко висихає. І тоді пані Любов знову йде по неї на сусідню луку, де такої мульчі росте вдосталь.
ВІД КАПУСТЯНОГО ЛИСТОЇДА
Посадки обробляють тютюновим пилом, гашеним вапном або золою.
КАПУСТЯНУ СОВКУ
Слід збирати вручну.
ВІД КАПУСТЯНОЇ МОЛІ
Головки посипають содою.
ВІД ХРЕСТОЦВІТОЇ БЛІШКИ
У воду додають ефірну олію ялиці, яку дуже не люблять ці шкідники (15 крапель на відро). Також застосовують настій курячого посліду 1:20 (це ще й хороше добриво), настій тютюну (200 г на 5 л води) з додаванням ст.л. рідкого мила. Також 500 г свіжого листя та коренів кульбаби пропускають через м’ясорубку, заливають 10 л води та настоюють 4—5 годин. Проціджують, додають ст.л. рідкого мила та обробляють капустини. Відвар картоплиння: 4 кг зеленої маси картоплі залити 10 л води і кип’ятити протягом 15 хв. Охолодити, процідити й розбавити водою 1:1. Розчин валеріани: 1 пляшечку валеріани розчинити у 3 л води.
ПРОТИ КАПУСТЯНОЇ МУХИ,
СЛИМАКІВ ТА ХРЕСТОЦВІТОЇ БЛІШКИ
Ефективні обпудрювання сумішшю деревної золи та вапна-пушонки (1:1) або золи та тютюнового пилу (1:1).
ПРОТИ КАПУСТЯНОГО БІЛАНА
Готують відвар із зелені томата: 400—500 г подрібненої сировини залити 10 л води і прокип’ятити протягом пів години. Процідити, додати 40 г подрібненого господарського мила, охолодити.
Універсальний розчин:
0,5 кг лушпиння цибулі залити 4 л гарячої води та настояти 2 доби. Перед використанням додати ст.л. дігтярного мила.
Господиня нагадує, що такі обробки мають бути регулярними. Дуже дієво, каже Любов Григорівна, висаджувати поряд із капустою часник, кріп, селеру та помідори. А ще — шавлію, яка своїм запахом відганяє капустяну совку.
Таким чином матимете подвійну вигоду, адже шавлія — ще й лікувальна та ароматична рослина.