Зелена яблунева попелиця пошкоджує яблуню, грушу, глід, горобину, айву та інші дерева. Особливого лиха завдає в молодих садах і розсадниках.
Вона висисає сік із плодових дерев. Якщо не встигає його переробляти, то надлишки викидає у вигляді сиропу — медвяної роси, яку люблять мурахи. Через висмоктування соків із листя воно втрачає забарвлення, деформується, всихає і опадає. Пошкоджені пагони уповільнюють ріст. Крім того, на плодоносних деревах, особливо персика та яблуні, за сильного ураження опадають плоди. Пошкоджені пагони взимку сильніше підмерзають.
Оптимальні умови для розвитку шкідника — помірно тепла погода і підвищена відносна вологість повітря. Чисельність попелиць знижується при високій температурі з низькою відносною вологістю повітря і рясних дощах, які змивають комах. Боротися із зеленою яблуневою попелицею можна хімічними та народними способами.
З нехімічних ефективне приваблювання в сад жуків-сонечок. Також нищать попелиць мухи сирфіди, журчалки, золотоочки. Привабити в сади корисних комах можна, висіявши зонтичні культури. У період розпускання бруньок дерева обробляють розчином зеленого мила (200—400 г на 10 л води). До розчину додають 10 стручків гострого перцю. Можна обробити сад на початку розпускання бруньок настоями тютюну, лушпиння цибулі, часнику, кульбаби, картоплі, ромашки аптечної, деревію, пижма, відваром пасинків і листя томату.
Рецепт відвару з тютюну: на 10 л води беруть 400 г сухої подрібненої сировини і настоюють добу. Потім кип’ятять 2 год. і проціджують. Перед використанням у відвар доливають воду (до 10 л) і додають 40 г мила. За необхідності обприскування повторюють все літо з інтервалом 10—12 днів.
Рано навесні до розпускання бруньок (при температурі 5—20 градусів) проводять обприскування 4-процентним розчином нітрафену або 1-процентним ДНОК для знищення зимуючих яєць. Ранньовесняне обприскування має бути рясним, щоб промочити всю крону, особливо тонкі гілки, де відкладені яйця. Для боротьби з личинками попелиць у період від розпускання бруньок до цвітіння проводять обробку інсектицидами. Влітку за необхідності можна проводити повторні обприскування дерев, але не пізніше, ніж за 20–30 днів до збирання плодів. Ефективність препаратів значною мірою досягається ретельним обприскуванням листя з нижнього боку, де скупчується попелиця.
Для профілактики важливе осіннє або ранньовесняне (до набубнявіння бруньок) очищення штамбів і гілок від старої кори з подальшою побілкою вапняним молоком або розчином глини з вапном (2—3 кг глини і 1 кг вапна на 10 л води). Важливо обрізати прикореневу поросль та вовчки старих яблунь, де зимують яйця попелиці. Обмежує розмноження попелиць і своєчасне видалення бур’янів, на яких харчуються і розмножуються окремі їх види, перелітаючи з плодових дерев.
Із кінця червня на основи скелетних гілок і штамб дерева (перед відкладенням самками зимуючих яєць) накладають ловчі пояси. Після опадання листя їх треба зняти і спалити, а кору під поясом зачистити і також знищити.
Лідія ГЕРАЩЕНКО.