Щороку жителька Київської області Валентина Яким’як заготовляє кілька мішків землі для розсади. Щойно завершаться роботи на городі – жінка вже чаклує над землесумішами.
Розсади висаджує багато, тож готового ґрунту не накупишся. Просто взяти й накопати на городі – неправильно, каже господиня. А якщо вже й берете з городу, то краще там, де росли бобові та немає насіння бур’янів.
І вже тим більше не можна брати землю з теплиць. У ній зазвичай накопичується чимало збудників хвороб.
Така землесуміш повинна бути поживною, пухкою та мати нейтральну кислотність. Валентина Богданівна радить додавати кротовини – купки землі, які викопали кроти. Важливе значення має й пісок, який додають до землесумішей. Він має бути крупнозернистий.
Універсальна суміш №1: городня земля та перегній 1:1.
Універсальна суміш №2: компост – 25–50 відсотків, торф – 30–35, городня земля – 20–25, пісок – 10–15. Компост господиня радить просіяти. Це зробить його пухким, водопроникним та однорідним.
Валентина Богданівна тримає свої суміші до кінця зими – початку весни в сараї в закритих поліетиленових мішках. За зиму вони добре промерзнуть, і загинуть личинки шкідників. Таку землю не доведеться стерилізувати.
Катерина ОКУНЬ.